Čím větší suverenitu Češi měli, tím hůř dopadli, řekl Erik Tabery v přítomnosti Petra Robejška. A ten musel reagovat

07.06.2016 10:51 | Zprávy

REPORTÁŽ Debaty nazvané „Bez politické korektnosti“ vede expert na mezinárodní otázky a zakladatel Institutu 2080 Petr Robejšek již několik měsíců. Většinou ovšem diskutoval s víceméně stejně názorově ukotvenými osobnostmi. Nyní si jako soupeře pozval šéfredaktora Respektu Erika Taberyho. V čem se neshodli? A konala se slovní bitva? Více v reportáži ParlamentníchListů.cz, které byly na místě.

Čím větší suverenitu Češi měli, tím hůř dopadli, řekl Erik Tabery v přítomnosti Petra Robejška. A ten musel reagovat
Foto: Institut 2080
Popisek: docent Petr Robejšek při debatě s Erikem Taberym

Přednáškový sál v jedné z pasáží na pražském Václavském náměstí v pondělí večer hostil diskusi dvou výrazných tváří. Pořádající Institut 2080 v rozmluvě reprezentoval politolog a expert na mezinárodní otázky docent Petr Robejšek. Jeho výrazným názorovým oponentem byl novinář Erik Tabery z Respektu.

„Někteří z vás, kteří šli v pěkném počasí raději sem než do parku, možná čekali, že během debaty do sebe narazí dva světy, které jsou nesmiřitelné, a budou létat třísky. Ti, kdo to očekávají, budou asi zklamaní,“ nastínil docent Robejšek hned v úvodu, že ostré verbální střety se konat nebudou. Přestože prý oba mají rozdílné názory, umí diskutovat tvrdě, ale férově.

Diskuse tohoto typu vždy zahajuje Petr Robejšek svojí definicí, co je politická korektnost. Erik Tabery ale hned zkraje uvedl, že nezná, co to politická korektnost je. V českém prostředí prý žádná neexistuje, každý si tu může říkat, co chce. „A co okřikování, když prezident Zeman řekne, že tato země je naše?“ ptal se ho Robejšek. Tabery na to opáčil, že nešlo o žádné okřikování, ale o kritiku, která je navíc velmi mírná a je v menšině.

„Nevidím ani náznak snahy v české společnosti o něčem nedebatovat. Snaha u nás by měla být opačná, to znamená přemýšlet, jak debatu kultivovat, a ne někoho urážet ještě dřív, než něco vysloví. Drtivá většina českých médií je protiuprchlická, protimuslimská. Pořád nevím, kde je problém, co se tady nesmí říct. Nic takového nevidím,“ opakoval Tabery.

Podle Robejška se jenom v Česku a v Německu mluví o uprchlících, a ne o migrantech, jak je tomu v ostatních zemích. Tím se vlastně dle jeho slov už z podstaty zakazuje zkoumání motivace, proč ti lidé přicházejí. „České intelektuální prostředí se velmi rychle učí od toho, co je dovolené na Západě, a přejímá určité způsoby myšlení. Neočekával jsem, že u vás narazím na výrazný odpor. Lišíme se asi jen v tom, že já vidím příznaky tlaku na politickou korektnost, a vám nejsou tak zřejmé,“ mírnil ostřící se hrany sporu docent Robejšek.

„Tady můžete říct, že byste někoho poslal do koncentračního tábora a za dvacet minut se ocitnete na jednom pódiu s prezidentem republiky. Tady můžete říkat cokoli. Díky tomu, že společnost je tu navyklá k používání ostrých slov, nedostáváme se ale k jádru věci a řešení. Neumožňuje nám to dostat se dál,“ tvrdil Erik Tabery s narážkou na Martina Konvičku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Jan Volný byl položen dotaz

Naše životní úroveň a mzdy

Fialově tvrzení, že budeme mít v dohledné době mzdy jako v Německu snad nevěří nikdo, maximálně tak on sám, i když i o tom pochybuju. Můj na vás ale zní, proč tomu tak je? Proč je u nás životní úroveň nižší a stejně tak i platy? Přitom co se týká cen, tak ty jsou u nás mnohdy vyšší nebo srovnatelné ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…