Dluhy, pošramocená pověst. To zbylo za zakladatelem firmy, jíž vybuchl muniční sklad

09.12.2014 7:51 | Zprávy

Na společnost Imex Group se po výbuchu dvou muničních skladů v areálu Vojenského technického ústavu ve Vrběticích řítí jedna špatná informace za druhou. Po kritice ministra financí Andreje Babiše, že firma s kontroverzní pověstí vůbec neměla munici v areálu skladovat, vyplouvají na povrch další varovná zjištění z minulosti. A renomé firmy rozhodně nevylepšují.

Dluhy, pošramocená pověst. To zbylo za zakladatelem firmy, jíž vybuchl muniční sklad
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto.

Klíčovou osobou Imexu je Petr Bernatík senior. I když už ve společnosti nefiguruje, oficiálně ji vede jeho syn Petr, který den před první explozí vrbětický sklad, který vybuchl jako první, osobně navštívil. Jméno Bernatíka seniora ale stále, přestože ve společnosti oficiálně nefiguruje, budí mezi obchodníky s takzvaným speciálem, spoustu negativních emocí.

Na internetu lze nalézt hned několik odkazů, které popisují obchodní praktiky zakladatele Imexu. Mimo jiné pokus původní firmy Bernatíků Arms Moravia o prodej vojenského materiálu do embargovaného Konga. Tato firma skončila v konkursu s pohledávkami 19 miliónů korun.

Ostravská firma Arms Moravia, později přejmenovaná na Technoex, nakoupila na přelomu století protitankové střely u ministerstva vnitra. Podle dřívějších informací médií se v prodeji přímo angažoval tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross. Petr Bernatík s ním měl o obchodu osobně jednat. Gross mu pak nechal zbraně prodat přímo, bez soutěže. Co kus, to sedm tisíc korun. Pro zamýšlenou transakci do Afriky se firmě podařilo získat také předběžný souhlas tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana. Policie ale nakonec případ, v němž putovalo tisíc protitankových vrhačů, pět set kulometů a šest raketometů do Konga, odložila.

Ostravský krajský soud se v roce 2009 zabýval osobami obou Bernatíků – otce i syna. Byli obžalováni z toho, že v letech 2005 a 2006 provedli několik transakcí, které se měly uskutečnit bez patřičného povolení – licencí. Jednalo se o prodej samopalů a nábojů na Slovensko za více než čtvrt milionu korun. Mezi zbraněmi byly mimo jiné i samopaly Škorpion. Oba Bernatíkovi vinu popřeli, podle jejich právního zástupce Radka Ondruše všechny obchody proběhly v souladu se zákonem. Nakonec byli osvobozeni, údajně kvůli tomu, že pro obchod nebylo licence zapotřebí a stačily pouze takzvané průvodní listy.

Bernatíkova firma ale neměla dobré vztahy pouze s ministerstvem vnitra nebo zahraničních věcí. Hospodářské noviny například v roce 2006 zjistily, že ačkoliv firma dlužila státu takřka dva milióny korun na sociálním a zdravotním pojištění, licenční správa ministerstva průmyslu jí dál prodlužovala povolení k vývozu zbraní. Nic se nezměnilo ani poté, co vše vyšlo najevo. „Nepodařilo se jednoznačně prokázat, že došlo ze strany podnikatele k porušení zákona,” tlumočil tehdy stanovisko licenční správy mluvčí Jiří Havlíček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…