Výsledkem úterního zásahu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu v korupční kauze týkající se údajného dotačního podvodu při stavbě jezdeckého areálu v olomoucké čtvrti Lazce jsou čtyři obvinění. Zatímco náměstka krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karla Kadlece, šéfa kriminálky Radka Petrůje a podnikatele s kontakty na exministra Ivana Langera Ivana Kyselého poslal soud do vazby, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil bude vyšetřován na svobodě. Politik ČSSD chce proti obvinění podat stížnost a z funkce nemíní odstoupit minimálně do té doby, dokud si nepromluví s krajskými špičkami strany a premiérem Bohuslavem Sobotkou, jimž hodlá vše vysvětlit.
Propuklá kauza není překvapením pro znalce místních poměrů, mezi něž patří bývalý poslanec Pavel Němec. Ten se soudí s ČSSD za to, že mu zrušila členství, navíc zastupoval jako advokát sociální demokraty z Mohelnice na Olomoucku, kteří se obrátili na soud kvůli nesouhlasu s postupem ČSSD při tvorbě kandidátek pro předčasné volby. „Samozřejmě mám o tomto konkrétním případu informace pouze z veřejných zdrojů, podle mne se ale dal takový vývoj v Olomouckém kraji očekávat. To, že se dnes případ týká osobně zejména hejtmana ČSSD Jiřího Rozbořila, je podle mne spíše náhoda,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokát a bývalý poslanec ČSSD Pavel Němec.
Těsné spojení olomouckých politiků s byznysem je tradicí už desítky let
Poukazuje totiž na to, že evropské dotace se hojně rozdělovaly už za doby, kdy v hejtmanském křesle seděl exposlanec a nynější senátor za ČSSD Martin Tesařík. „Firma jeho bratra – Josefa Tesaříka – a sice Tesco SW je aktuálně také v hledáčku orgánů činných v trestním řízení, a také jde o zakázky financované z dotačních peněz. Tím nechci nic naznačovat, ale je pravdou, že těsné spojení olomouckých politiků s byznysem je v tomto krajském městě tradicí už desítky let,“ konstatuje advokát.
Aktuální kauza ho nepřekvapuje především proto, že souvisí zejména s politikou sociální demokracie na Olomoucku. „V tomto regionu se právě v době, kdy na křesle hejtmana seděl ještě Martin Tesařík, vylučovali členové z Mohelnice, kteří žádali, aby hejtman prověřil systém přidělování dotací. ČSSD se jim ale pomstila. Kromě vyloučení řady z nich zrušila i celou tehdy nejpočetnější organizaci v okrese Šumperk. Systém výběru kandidátů do krajského zastupitelstva v roce 2012 byl zmanipulován,“ myslí si Pavel Němec.
Hejtman zapadl do připraveného programu, ale vliv si podržel jeho předchůdce
Sám byl tehdy lídrem okresu Šumperk, ale na přání tehdejšího hejtmana Martina Tesaříka nebyl na kandidátní listinu strany vůbec zařazen. „Byla totiž snaha nemít v krajském zastupitelstvu někoho, kdo by mohl někomu vidět do karet a možná i narušit letité pořádky. Proti mému vyloučení se ostatně bráním žalobou u soudu – stejně jako proti zrušení celé organizace ČSSD v Mohelnici … Obvodní soud pro Prahu 1 ostatně řeší asi patnáct případů vyloučení členů, rušení organizací, porušování demokratických principů ze strany ČSSD. Naprostou většinu těchto lidí jako advokát zastupuji,“ vysvětluje bývalý poslanec.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník