Poslanecká sněmovna schválila daňový balíček. Někteří ekonomové tvrdí, že další zvýšení sazeb DPH o procento může mít drtivý dopad na ekonomiku, protože povede ke zvýšení cen, snížení spotřeby a snížení ekonomického růstu, a tedy k dalšímu nižšímu výběru daní. Ztotožňujete se s tímto pohledem?
Samotné zvýšení DPH ještě nemusí znamenat úplně „drtivý“ dopad, ačkoli jde samozřejmě o chybný krok. Společně s ostatními zvýšenými daněmi ovšem důsledky mohou být nepředvídatelné.
Je nutné si uvědomit, že zvyšování daní v České republice již dosáhlo svého maxima. Každá ekonomika má svoji určitou kapacitu, do které lze vybírat daně. Vyspělé země mají hranici maximálního daňového břemene vyšší. Švédský stát má celkové příjmy 53,6 procent HDP podle posledních údajů OECD. Česká republika vybírá na daních a nedaňových příjmech celkem 40,3 procent HDP. Více není v našich možnostech.
Přejí si voliči sociální stát se švédským komfortem? Pak nejprve musíme zbohatnout jako Švédové a teprve pak bude co přerozdělovat. Opačný postup nefunguje.
Vyšší podíl daní na hrubém domácím produktu se prostě nevybere. Jedině za cenu devastace produktivní základny hospodářství. Jediná cesta, jak dát do pořádku veřejné finance, je přizpůsobit výdaje příjmům. Opačný postup je hloupost.
Jaké bude mít podle Vás celkově balíček (nejen změny DPH, ale i tzv. solidární daň, paušály, vyšší zdanění práce důchodců) dopady na ekonomiku? Podaří se díky němu udržet deficit státního rozpočtu pod třemi procenty?
Lidé budou méně utrácet. Pokud ano, tak v zahraničí. Podniky budou méně vyrábět. Ekonomika bude méně aktivní. Stát vybere méně daní. Deficit státního rozpočtu se zhorší.
Kdy jste měl jako ekonom naposledy pocit, že v této zemi vládne skutečně středopravá vláda, která přijímá pozitivní kroky na podporu ekonomiky a snížení veřejného dluhu?
Nikdy jsme neměli takovou vládu. Veškerých dílčích úspěchů, kterých tato ekonomika dosáhla, bylo dosaženo navzdory všem vládám, nikoli díky nim. České vlády mají bohužel dlouhodobou tradici naprostého finančního ignorantství.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová