"Je až zarážející, jak některá média využívají cokoli k vyvolání protievropské hysterie,“ stěžuje si pro ParlamentníListy.cz europoslanec Pavel Poc (ČSSD) a připomíná nedávný případ pomazánkového másla. “Toto tak zvané „máslo“ se začalo vyrábět už někdy v osmdesátých letech, ještě si pamatuji, že tehdy hodně lidí nadávalo právě na to, že si tu věc koupili a zjistili, že to žádné máslo není.“
Skutečně, každý, kdo se podívá na složení, mnohdy s překvapením zjistí, že většina pomazánkových másel s máslem nemá nic společného. Je to směs kyselé smetany, sušeného mléka, sušené syrovátky a bramborového škrobu, obsahuje jenom přibližně 31 procent tuku.
Dost bylo pajcování
S europoslancem souhlasí i paní Machálková, kterou jsme potkali u regálu s mléčnými výrobky v supermarketu v Sokolově: „Je to podvod, další klamavá náhražka,“ říká ParlamentnímListům.cz a rozpovídá se. „Od války nesnáším všechny náhražky, jako byl margarín nebo cukerín. Není nad pravé máslo a sádlo. Když si kupuji máslo, chci máslo a ne krabičku plnou škrobů a dochucovadel,“ rozčiluje se nahlas. „Dneska je ale ošizené i to pravé máslo, smetana a šlehačka. Tu bez ztužovače neušleháte. Když jsem dřív koupila šlehačku, byla hned tuhá,“ dodává ještě. „Jen ať v tom Bruselu dělají pořádek. Máslo má být máslo a rum má být rum. Už toho pajcování bylo dost. Ještě by měli udělat pořádek s těma párkama. Nechci si za drahý peníze kupovat pomleté kůže s chrupavkami a peřím,“ dodává rázně.
Začalo to na Slovensku
Pavel Poc ParlamentnímListům.cz vysvětlil, jak to vlastně s tím zákazem na pomazánkové máslo je: “Evropská komise nemá ve zvyku řešit něco, co nikomu nevadí, ale v tomto případě podalo Slovensko stížnost proti užívání klamavého názvu máslo na tomto výrobku, který je na Slovensko od nás vyvážen. Komise tedy na základě toho podání vyzvala Českou republiku k úpravě názvu. Když k tomu nedošlo, nemohla Komise postupovat jinak, než dát žalobu k Evropskému soudu. Takže mediálně žádané žvásty o EU, která nám zakazuje pomazánková máslo, nejsou nic jiného, než bulvární manipulace. Prostě jedna členská země EU dala na druhou členskou zemi stížnost pro nedodržování předpisů, na kterých se všechny členské země dohodly a Evropská komise musela konat. Tečka. Nic víc na tom není."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová