Exkandidát na Hrad odhalil podstatu současné politické krize

18.06.2013 14:27 | Zprávy

Rozsáhlá korupce nejenže ubírá peněz z veřejných rozpočtů, ale vede i ke snižování legitimity politického systému, který pak přitahuje stále více lidí, kteří se chtějí obohatit na úkor společnosti, a odrazuje ty, kteří vnímají politiku jako veřejnou službu. ParlamentnímListům.cz to řekl sociolog a někdejší prezidentský kandidát Martin Fafejta v reakci na aktuální dění na naší politické scéně.

Exkandidát na Hrad odhalil podstatu současné politické krize
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Pád premiéra Petra Nečase, který odstartovalo policejní zatýkání exposlanců, elity Vojenského zpravodajství či šéfky Nečasova kabinetu, nyní ukazuje, v jakém stavu se nachází česká politická kultura. „Rozsáhlá korupce ubírá peněz z veřejných rozpočtů, ale vede i ke snižování legitimity politického systému, jenž pak přitahuje stále více lidí, kteří se chtějí obohatit na úkor společnosti, a odrazuje ty, kteří vnímají politiku jako veřejnou službu,“ řekl ParlamentnímListům.cz sociolog z Univerzity Palackého a bývalý kandidát na hlavu státu Martin Fafejta.

Korupce se stává běžnou součástí politické kultury

Podle něj je tak pro zdejší politickou kulturu charakteristické, že politici nejsou schopni a ochotni nést zodpovědnost za své činy a činy svých podřízených. „Navíc korupčním se stává celý systém a korupce se stává součástí jeho 'normálního' fungování. Viz trafiky pro různé politiky, skrze které má být zajištěna jejich loajalita,“ míní sociolog.

Stíhání Tluchoře a dalších je pozitivní zprávou

„V tomto smyslu je policejní stíhání pánů Tluchoře, Fuksy a Šnajdra pozitivní zprávou,“ pokračuje Fafejta. A dodává: „Jde především o to, že tito pánové se rozhodli zcela veřejně kupčit se svými politickými rozhodnutími a požadovali za ně určité protislužby - evidentně jim nedocházelo, že takovéto jednání je nejen neetické, neboť poslanec se nemá řídit výhodami, které mu z jeho jednání plynou, ale mohlo by být i protiprávní,“ uvádí vysokoškolský pedagog.

Ve vazbě je v kauze kolem šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové sedm z osmi obviněných. V souvislosti s touto aférou už rezignoval na post předsedy vlády i ODS Petr Nečas. Ten chce také odejít z politiky. Zůstane poslancem, ale v příštích volbách do Poslanecké sněmovny už kandidovat nehodlá. Vedení ODS se ujal její první místopředseda Martin Kuba.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…