Expolitik, kterému ublížil Marek Dalík, promlouvá den po zatčení

09.10.2012 9:00 | Zprávy

Velké zadostiučinění cítí po letech strádání bývalý poslanec Unie svobody Zdeněk Kořistka, který se stal v roce 2004 obětí korupčních snah ze strany Marka Dalíka, vlivného lobbisty a přítele expremiéra ODS Mirka Topolánka. Toho v neděli večer policie zadržela a obvinila z trestného činu podvodu v souvislosti s kauzou nákupu transportérů Pandur pro českou armádu.

Expolitik, kterému ublížil Marek Dalík, promlouvá den po zatčení
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

V rukách policie se ocitl Marek Dalík už před osmi lety – v září 2004. Byl obviněn spolu s Janem Večerkem z podplácení poslance Zdeňka Kořistky. „Z pověření ODS mi nějací lidé nabídli deset milionů a velvyslanecký post v Bulharsku, když nepodpořím Grossovu vládu,“ připomněl nyní ParlamentnímListům.cz tehdejší události bývalý unionistický poslanec. Zmínil se o tom tehdy před novinářem a aféra se naplno rozjela, protože noviny neochránily svůj zdroj. „Nejlepší na tom je, že jsem těsně před tím hlasoval pro novelu zákona, že novinář nemohl být trestně stíhán za to, že chrání svůj zdroj,“ říká se smutným úsměvem Kořistka.

Vlivní lobbisté byli obviněni, ale brzy se ocitli na svobodě

Dalík s Večerkem se ovšem brzy dostali na svobodu, protože ostravský státní zástupce zamítl vazbu a za několik dní bylo zrušeno i obvinění, jak bylo tehdy v případě vlivných lidí běžné. A tak probíhal proces dobře známý i z jiných kauz. Okresní státní zástupce Josef Bláha odvolal dozorujícího žalobce Martina Fraše, protože odmítl zrušit obvinění Marka Dalíka a Jana Večerka. Fraš pak dokonce čelil kárné žalobě. V prosinci 2005 odložilo kauzu ostravské státní zastupitelství podruhé, protože svědka, který se přihlásil, že rozhovor slyšel, nepovažovali za důvěryhodného. Předseda ODS Mirek Topolánek sice připustil, že se s Kořistkou vyjednávalo, ale odmítl, že by se poslance strana pokusila uplácet. Večerek a Dalík samozřejmě také tvrdili, že nikoho neupláceli, i když se potvrdilo, že se skutečně s Kořistkou sešli.

Z člověka, který poukázal na korupci, se stal obžalovaný

Případ se otočil o sto osmdesát stupňů. Dalík s Večerkem podali na Kořistku žalobu, chtěli půl milionu korun za to, že je obvinil z uplácení a neprokázal ho. „Člověk, který poukáže na korupci, tak nakonec skončí u soudu v roli obžalovaného,“ postěžoval si Kořistka. Ale hrozilo mu ještě mnohem větší nebezpečí. Také největší pravicová strana - ODS - ho žalovala pro poškození dobrého jména. „Chtěli po mně dokonce 10 milionů korun a omluvu v médiích,“ vzpomíná Kořistka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…