„Jenže já někde do médií řekl, že pokud moje instalace stála pět tisíc korun a firma Eltodo magistrátu za uvedení do původního stavu naúčtovala 100 tisíc, je jednoduše spočitatelné, o kolik Eltodo město okradlo. Když jsem pak o Semaforech dělal rozhovor s jedním novinářem a vysvětlovat mu původní záměr, tedy že signalizační systém pro mě symbolizuje systém společenský a různými charaktery panáčků jsem chtěl ilustrovat rozmanitou společnost, vypnul diktafon a off record mi vysvětlil, že jeho nezajímá, co měl projekt znázorňovat, ale to, co rozkryl, tedy že Eltodo účtuje magistrátu přemrštěné ceny,“ řekl Roman Týc pro časopis Reflex.
Výtvarník skupiny Ztohoven, který si říká Roman Týc, v dubnu roku 2017 vyměnil skla v padesáti semaforech v centru Prahy, klasické panáčky nahradil novými, které mu přišli vtipnější. Dle jeho slov mu vadilo, že jsou panáčci na semaforech nudní a smutní. Výměnu tehdy uskutečnil naprosto veřejně za bílého dne, kdy většinu lidí ani nenapadlo, že nejde o oficiální výměnu. Několik dní poté Pražané mohli na semaforech vidět oběšeného, čurajícího, popíjejícího či panáčka bez nohy o berlích.
Jeho činu byl původně odložen jako přestupek, pak jako krádež, protože původní skla majiteli, tedy Eltodu nevrátil. V roce 2011 poslal Obvodní soud pro Prahu 7 Týce na měsíc do vězení, protože odmítl zaplatit pokutu 60 korun, kterou mu soud vyměřil za výměnu skel. Kdyby pokutu zaplatit, prý by uznal, že nějaký trestný čin spáchal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tan