Likvidaci tří generálů, potenciálních kandidátů na funkci náčelníka generálního štábu, přirovnal exnáčelník generálního štábu a armádní generál Jiří Šedivý k praktikám jako vystřiženým z dob náčelníka komunistické Hlavní správy obranného zpravodajství Bedřicha Reicina. „Stalo se to v době, kdy byl Ondrej Páleník ředitelem Vojenského zpravodajství,“ doplnil. ParlamentníListy.cz se na celou aféru podívaly zblízka a v kontextu současných událostí. „Taky se mi zdá, že se mnou zatočili po bolševicku,“ říká dnes Josef Sedlák, jeden ze tří zlikvidovaných generálů.
Rozkrytí sítě agentů?
„Za konec tří generálů může česká Mata Hari,“ psalo se v roce 2010 v MF Dnes. Ve zprávě Vojenského zpravodajství se objevilo sdělení: „Identifikovali a eliminovali jsme pronikání ruské vojenské rozvědky do vlivných velitelských struktur armády, jehož cílem bylo získávání citlivých informací z prostředí nejvyšších pater resortu obrany.“ Za tím se skrývala údajná špionážní aféra jako z amerického filmu. Mladá majorka, postupně zaměstnaná u tří generálů, se prý scházela s ruským agentem. Kontrašpionáž to údajně sledovala nejméně pět let a pak šmitec.
V době, kdy se dostaly ven tyto informace, museli z armády odejít tehdejší náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky František Hrabal, národní vojenský představitel při Vrchním velitelství NATO v Evropě Josef Sedlák a první zástupce náčelníka generálního štábu Josef Prokš, který byl před tím také ředitelem Vojenského zpravodajství. Tehdy ještě nebylo jasné, jaké informace se k agentovi dostaly a jestli pro něj žena pracovala vědomě či ne. Nyní už je vše o něco jasnější.
K úniku informací nedošlo
„Dnes máme v ruce výsledek policejního vyšetřování, jehož závěrem je, že k žádnému předávání informací nedošlo. Možná by obrana měla zvážit, jestli se nezachovat férově a morálně i společensky nás očistit. Prostě nás zbavit nařčení, kvůli němuž jsme museli armádu opustit,“ řekl nedaleko budovy Generálního štábu Armády České republiky ParlamentnímListům.cz generál Josef Sedlák s tím, že výsledek vyšetřování zná už skoro rok. „Asi bych lhal, kdybych řekl, že vývoj situace, a teď odhalené zneužití Vojenského zpravodajství, mě netěší. Těší,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský