Dvacet nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo, taková je teď situace v Moravskoslezském kraji. Práci zde nemá přes osmdesát tisíc lidí. A přibydou k nim další. Kvůli špatné ekonomické situaci ohlásila už v květnu společnost OKD, že do září v rámci rozsáhlých úsporných opatření propustí 250 techniků a administrativních pracovníků. Počet pracovníků dodavatelských firem pak klesne zhruba o třetinu na 2 700.
Jediná šance na přežití? Snížit náklady
„Jde o bolestný, ale nezbytný, krok. Vzhledem k cenám uhlí a dramatické situaci na světových trzích proděláváme na každé tuně, kterou vytěžíme. To je dlouhodobě neudržitelný stav. Jediná cesta, která nám dává šanci na přežití, je výrazné snížení nákladů a zároveň nastavení systémových změn v organizaci firmy, abychom byli schopni těžit efektivněji,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva OKD Ján Fabián.
Snižování počtu zaměstnanců souvisí s dříve avizovaným balíkem úsporných opatření, která by firmě měla jen letos přinést kolem 2,6 miliardy korun. Společnost počítá s omezením investic, sloučením managementu všech dolů a přestěhováním centrály firmy na Důl Darkov nebo s odprodejem zásob energetického uhlí. Smluvním zaměstnancům už společnost snížila mzdy, chystá se prodat ostravskou firmu OKK Koksovny a jedná o prodeji Dolu Paskov na Frýdeckomístecku. Důl Paskov zaměstnává 2 500 lidí a v případě, že se pro něj nenajde kupec, což se zatím nedaří, firma důl zavře.
Také v ocelárnách Evraz Vítkovice Steel, které jsou na tom s poptávkou po oceli podobně špatně jako OKD s uhlím, může dojít k propouštění. Tím pádem by se propouštělo i v mnoha dodavatelských firmách. Hrozí tak, že v Moravskoslezském kraji přijde o místo až několik tisíc lidí.
Kajnar: Než miliardu na dávky, raději důl koupit
Primátor Ostravy Petr Kajnar v rozhovoru pro Hospodářské noviny nedávno uvedl, že než vydávat ročně miliardu na sociálních dávkách, je lepší uzavřením ohrožený Důl Paskov vykoupit státem.
Sábel: Vlastník společnosti OKD zřejmě vidí jen do vlastní kapsy
Šéf hornického odborového svazu Jan Sábel k tomu říká: „I v zahraničí se řeší nezaměstnanost sociální těžbou, která může přijít daňové poplatníky finančně mnohem výhodněji než zavření dolů. Samozřejmě nejde jen o finance, ale především o zaměstnanost. Dlouhodobá nezaměstnanost má velmi negativní vliv na psychiku nezaměstnaných, jejich rodinné soužití apod. Stát by tím řešil i odvod daní do státního rozpočtu, odvody na sociální a zdravotní zabezpečení. Důležitá je i kupní síla regionu,” řekl ParlamentnímListům.cz Sábel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka