Ivan Langer mluví o totalitní společnosti. Čtěte, jak může skončit Ištvanovo vyšetřování

12.07.2013 7:01 | Zprávy

Kriminalizaci politického obchodu, obvinění a vazbu bývalých poslanců, které vedly k pádu Nečasovy vlády, nazývá advokát Kolja Kubíček politickým násilím, které je praxí policejního státu. A exministr vnitra Ivan Langer ParlamentnímListům.cz prohlásil, že je „bytostně přesvědčen, že se v České republice nenajde soud a soudce, který by byl schopen za daného stavu věci v tomto případě vynést odsuzující rozsudek“.

Ivan Langer mluví o totalitní společnosti. Čtěte, jak může skončit Ištvanovo vyšetřování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer na kongresu ODS

„Neznám spis, takže neznám detaily, nicméně z toho, co jsem se dozvěděl a co jsem si přečetl, jsem o tom přesvědčen. Věřím tomu, že existuje nepřekročitelná hranice mezi politikou, parlamentní demkracií a procesy, které jsou v ní od dávnověku standardní, a to po celé zeměkouli, a trestně právním konáním,“ dodal Ivan Langer. Je přesvědčen, že tato hranice jednáním, za které jsou exposlanci ODS stíháni, nebyla překročena.

Poslanci budou ve vazbě, dokud nebude státní převrat dokonán

Právník Kolja Kubíček už pár hodin po razii na Úřadu vlády označil policejní akci za pokus o státní převrat. Pokračující vazba obviněných exposlanců Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra a žádost o vydání expremiéra Petra Nečase k trestnímu stíhání je podle něj jen pokračováním rozjetého vlaku. „Obvinění budou ve vazbě, je to stálý nepřetržitý tlak na politiky, dokud nebude vláda nejen jmenovaná, ale případně i schválena, dokud nebude státní převrat dokonán,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kolja Kubíček.

Politický obchod není trestným činem, jinak by to bylo uzákoněno

Při uvalení vazby na bývalé poslance ODS kvůli uplácení byli mnozí právníci při kritice postupu policie a státních zástupců zdrženliví, protože nevěděli, jestli rebelové nedostali za složení poslaneckého mandátu kromě trafik v podobě postů ve správních a dozorčích radách státních firem i něco dalšího, například peníze.

Ale nyní, kdy se ukazuje, že jediným údajným úplatkem za odchod ze sněmovny, kterým tři zákonodárci umožnili schválení daňového balíčku, s kterým vláda spojila svůj další osud, byly skutečně jen posty, dávají mnozí najevo nesouhlas s tím, že by šlo o trestný čin. „Ukazuje se, že bývalí poslanci ODS a expremiér, který s nimi politický obchod udělal, jsou stíháni za něco, co trestným činem není a nikdy nebylo. To nebyl žádný úplatek, to je běžný politický obchod, který je nejen v této zemi, ale téměř v celé Evropě zvykem. A když je něco zvykem a nebere se to jako zavrženíhodné jednání natolik, že by to muselo být uzákoněno jako trestný čin, tak to trestný čin není a být nikdy nemůže,“ namítá logicky advokát Kubíček. Proto konstatuje, že trestní stíhání je protiprávní od samého počátku a jde jen o součást policejního nátlaku na politického oponenta. O nic jiného podle něj nejde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…