Právě ve Valašském Meziříčí, v místní části Krásno nad Bečvou, která těsně sousedí s chemickou společností DEZA, a.s., patřící do koncernu Agrofert, jemuž velí kontroverzní podnikatel Andrej Babiš, byl povolený limit (1 nanogram na metr krychlový) benzo(a)pyrenu (BaP) vloni překročen hned čtyřikrát, což toto téměř třiceti tisícové město řadí na páté místo v republice co do výskytu této látky, jež vzniká různými spalovacími procesy v průmyslu, dopravě a lokálních topeništích. Hůře než Valašské Meziříčí je na tom už jen Karviná, Český Těšín a Ostrava, ve které byl povolený limit překročen dokonce desetkrát.
Obermajer: Vliv Dezy není nijak zásádní
Mluvčí Babišovy firmy však podíl na zvýšené koncentraci rakovinotvorného BaP ve valašskomeziříčském ovzduší odmítá. „Z tohoto měření jasně vyplynulo, že limity této látky zde byly překročeny pouze v zimním období, přičemž navýšení hodnot kopírovalo snižování teploty ovzduší. Když byla větší zima, lidé více topili, byla větší inverze a zároveň byly navýšeny limity BaP,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz mluvčí DEZY Jaroslav Obermajer.
Podle něj vliv chemické výroby této společnosti není tak zásadní, aby ovlivňoval ovzduší ve Valašském Meziříčí. „Kdyby tu DEZA vůbec nebyla, tak naměřené hodnoty budou podobné,“ doplnil Obermajer.
Kohoutek: Hlavní příčinou jsou topeniště na tuhá paliva
To potvrzuje i Jiří Kohoutek, který měření ve Valašském Meziříčí prováděl. „Podle našich zjištění jsou hlavní příčinou překročení imisního limitu pro BaP na lokalitě VM - Obora II lokální topeniště na tuhá paliva. Příspěvek dopravy a firmy DEZA je minimální, v letním období byly naměřené hodnoty hluboce podlimitní, naopak v zimním období koncentrace výrazně vzrostly a byl patrný i jejich nárůst při poklesu venkovní teploty," řekl redakci Kohoutek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka