Město se přitom potýká se splácením dvoumiliardového dluhu a peníze nemá. „Šlo jen o administrativní pochybení, jde podle mého názoru o brutální verdikt. Samozřejmě se odvoláme,“ konstatoval Jiří Šolc, ekonomický náměstek primátorky.
Město porušilo dotační pravidla
Podle libereckého finančního úřadu nepostupovalo město v souladu s pravidly pro poskytování dotací na projekt výstavby 254 bytů v libereckém Zeleném údolí. Byty se stavěly pro potřeby mistrovství světa. Projekt připravilo vedení města v čele s primátorem Jiřím Kittnerem (ODS), záštitu nad celým mistrovstvím převzal tehdejší premiér Mirek Topolánek. „Dnes byty slouží pro sociálně znevýhodněné občany. Všechny podmínky dotace byly splněny,“ myslí si Šolc.
Jiného názoru je finanční úřad. Našel tři problematické záležitosti. „Město uhradilo z dotace v roce 2007 část neprovedených prací, které později označilo za méněpráce, a namísto nich neuhradilo v roce 2008 sjednané vícepráce. Porušení rozpočtové kázně spočívalo i v neuvedení všech dotčených pozemků v investičním záměru, který předchází rozhodnutí o uvedení dotace. Je nám také vytýkána rozdílná délka kanalizačního vedení, která je reálně kratší. Proč tomu tak je, to nedokážu říci. My jsme tu tehdy nebyli. Ale rozhodně nejde o nějaké fatální pochybení,“ míní Šolc.
Jde o nepřiměřeně tvrdý trest
„Považujeme rozhodnutí finančního úřadu za nepřiměřeně tvrdé. Chtít kvůli administrativnímu pochybení celou dotaci zpět a ještě účtovat stoprocentní penále je brutální. Proto se odvoláme,“ tvrdí Šolc. „Šlo o nedbalost některých úředníků, která se bohužel projevila tímto způsobem,“ dodává primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD). I ona kritizuje rozhodnutí finančního úřadu. „Přijde mi velmi kruté, vzhledem k tomu, že jde o záležitost starou pět let. Špatně se nám dohledávají některé materiály, protože pracovníci, kteří je měli na starosti, už tady nejsou,“ sdělila.
K dovršení všeho pro Liberec zlého nemusí být všem špatným dnům konec. „Probíhají kontroly všech dotačních titulů pro MS, kterých bylo celkem dvacet pět,“ upozornil Šolc. Ale už zaplacení současné pokuty – pokud Liberec neuspěje se svým odvoláním – je podle Šolce vpodstatě neřešitelné. „Při neúspěšné obraně budeme žádat o rozložení splátek na více let,“ uvedl.
Přežije zoo a divadla rok 2013?
Liberec i bez ohledu na výše zmiňovanou pokutu čeká nelehký rok 2013. Splácí velký dvoumiliardový dluh, v ohrožení jsou příspěvkové organizace města - zoologická a botanická zahrada, či obě divadla – F. X. Šaldy a Naivní. „Peníze na pět našich příspěvkových organizací nám stačí do září. Potom je buď vezmeme odjinud, nebo divadla a zahrady skončí,“ objasnil Šolc. S prosbou se Liberec obrací na Liberecký kraj, který však hojností peněz také zrovna neoplývá. Přičemž herci v Divadle F. X. Šaldy už nyní berou 13,5 tisíce korun hrubého. „Žijí na hranici chudoby a jsou přitom tak vytížení, že nemají čas přivydělat si jinde,“ ozřejmil ředitel divadla Martin Otava.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban