Mnoho bývalých pracovnic pošty nemůže zapomenout na dusné podmínky, které „nastavují“ manažeři snad na každé přepážce. Jedním z údajně zásadních výkonů je zajišťování nových a nových pojistek. Jenže, společnost již začíná být přesycena, a tak služba netáhne, jak by si asi mnozí vedoucí pracovníci, a hlavně střední management, představovali. „Je to hrůza,“ řekla pro ParlamentniListy.cz jedna návštěvnice pošty v krajské metropoli Plzni, která nechtěla být jmenována. „Než mně vezme dopis, zeptá se na účet, pojistku a já nevím, co ještě. I když je za mnou fronta, ta chudák holka to prostě musí dělat, i když jí pak někteří další netrpěliví zákazníci pomalu vynadají.“
O tom všem ví prezident odborové Federace výkonných zaměstnanců České pošty Miroslav Prokop. „Jsou to docela drsné příběhy. Na pošty se valí další a další zboží, a když se to neprodává, je zle. Zkušení lidé raději odcházejí, než aby se nechali doslova šikanovat, a ti ostatní mlčí, protože se bojí. Státní podnik a vládne tu strach! Většinou ty ženské mají smlouvu na dobu určitou, takže se bojí, že jim ji neprodlouží a budou bez práce. O nějakých platových výhodách nebo růstu mezd ani řeči. Takovýchto stížností přijímáme několik desítek měsíčně a situace se stále zhoršuje.“
Na plýtvání (asi) máme!
Možná se zdá, že Česká pošta šetří. Realita je však jiná. Například v Mířkově u Horšovského Týna si podle starosty obce Josefa Bureše stále platí prostory, ty však už nevyužívá. „I přes náš nesouhlas ukončila vlastní služby a využívá smluvního partnera v prodejně COOP. Jako fanfaróni ale dál platí nájem asi za prázdné místnosti. Přitom jsme jim nabízeli symbolickou korunu, jen aby tady byli. Jenomže manažeři z Plzně rozhodli jinak a slyšet už na nic nechtějí. Nějaké osobní jednání už pro ně asi nepřipadá v úvahu.“
ParlamentniListy.cz se proto obrátily přímo na ředitele pobočkové sítě Západní Čechy Miloslava Mrvíka, který s námi nejprve prostřednictvím své kanceláře slíbil hovořit, druhý den však nás raději odkázal na tiskového mluvčího. Podle Ivo Mravince se jedná v západních Čechách jen o tři místa, Mířkov nevyjímaje. „Skutečnost, že stále existují paralelní prostory, je dána tím, že i po zřízení výdejního místa musí starosta obce souhlasit se zrušením pošty ,“ uvádí se v jeho vyjádření. Je ale nasnadě, že starosta nikdy nebude souhlasit, takže patová situace asi bude do nekonečna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala