„Běžná praxe je, že si poslanci své děti zaměstnávají na kříž, to se učilo hlavně u nás v sociální demokracii a starej Faltýnek to umí znamenitě,“ řekl ParlamentnímListům.cz poslanec vládnoucí ČSSD.
Ale k věci. ParlamentníListy.cz před časem jako první médium přinesly informaci o tom, že Jiří Faltýnek mladší (ročník 1983) zasedá coby místopředseda představenstva akciové společnosti Teplárny Brno. A spolu s tím je asistentem brněnského poslance Rostislava Vyzuly. „Informaci jsem četl na Parlamentních listech a nelíbí se mi to,“ uvedl předseda hnutí Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce, kde na inkriminované téma došlo.
Co se dělo poté, nikdo neočekával.
Většina členů brněnské buňky minulý týden vyzvala k rezignaci jejího šéfa Tomáše Kratochvíla. Důvod? Jak to souvisí? Podle brněnských novinářů jde ve „vyhazovu“ doposud renomovaného politika ANO o sdružení městských firem do takzvaného holdingu. Podle našich zjištění napříč politickým spektrem je situace zcela jiná. Kratochvíl byl konfrontován článkem z ParlamentníchListů.cz a zároveň byl obviněn, že naší redakci informace o Faltýnkovu synovi vynesl. „Chtěli ho zničit, pustili se do něj všichni, že vám dal desítky tisíc, aby to proti Faltýnkovi vyšlo a podobně,“ sdělil naší redakci nejmenovaný brněnský politik.
Že nejde o fámu, jsme se přesvědčili hned u tří zdrojů, které útok na radního Kratochvíla popsaly prakticky totožně. Samotný Tomáš Kratochvíl se vyjadřovat nechtěl. „Jsem na dovolené,“ vzkázal. O teorii spiknutí proti Jaroslavu Faltýnkovi ovšem promluvil i brněnský primátor, podle většiny řízený právě poslancem Faltýnkem, Petr Vokřál. „Je paradoxem, že o tom, že Jiří Faltýnek působí v Teplárnách, se ví rok. A objevuje se to nyní. Podle mého názoru účelově. Pokud to tak je, váhám, zda by se mělo ustupovat každému tlaku, který přijde," vzkázal Vokřál, který tím Faltýnkova syna prakticky podržel.
V případě svého syna Jaroslav Faltýnek nelhal. Práci člověku skutečně umí dát:
Tolik k jedné z pozic syna, který se podle vlastních slov provinil pouze svým příjmením. „Mám deset let ekonomické praxe. Není to o tom, že Babiš řekne, aby Faltýnek odešel z Tepláren, a já to udělám. Budu o tom diskutovat s primátorem Petrem Vokřálem a rozhodneme se, jakým přínosem jsem pro tuto firmu,“ uvedl.
Co ale asistentská práce ve Sněmovně, která prakticky opovrhuje kodexem poslance, jejž podepsal otec Jaroslav? „Spolupracovali dlouho s hnutím ANO, jsou velice aktivní, takže tento krok nebyl vlastně ničím překvapivým. Ovšem je třeba zdůraznit, že jak pan Faltýnek, tak i pan Vaněk (druhý z asistentů prof. Vyzuly), mají vedle asistentské práce, ke které se nyní oficiálně zavázali, své běžné zaměstnání, kterému se věnují. Nejde tedy rozhodně o to, že by se stali asistenty, aby našli uplatnění, a už vůbec ne o nějakou protekci. Tu pan profesor a poslanec Vyzula z principu odmítá a vždy se stavěl záporně k jakýmkoli snahám o umístění manželek či potomků nebo jiných příbuzných na postech spojených s politikou,“ vysvětlila ParlamentnímListům.cz Alexandra Mrkvicová, další z asistentek poslance Vyzuly, u něhož našel Jiří Faltýnek jedno z živobytí. Kromě své práce a práce pro teplárenský holding v Brně…
Na okraj. Prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc. je lékař, který svou profesní dráhu spojil s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně, který v letech 2001 až 2008 vedl a v současné době je přednostou Kliniky komplexní onkologické péče. V čem mu syn Jaroslava Faltýnka „asistuje“ tedy není příliš jasné.
ETICKÝ KODEX POSLANCE POLITICKÉHO HNUTÍ ANO 2011:
Podle Svobodného fóra je Andrej Babiš nekompromisní. „Myslí si, že by Jiří Faltýnek měl v obou funkcích skončit. Už jen proto, že brněnské ANO slibovalo před volbami odpolitizování městských firem. A v neposlední řadě pod tíhou nepříjemných okolností, kdy musel řešit angažmá Radmily Kleslové v ČEZ a pražských městských firmách. Kleslová kvůli tomu opustila místopředsednický post v hnutí ANO,“ uvádí web.
ParlamentníListy.cz se na angažmá syna poslance Faltýnka zeptaly rovněž oficiálních zástupců hnutí. Šlo nám o to zjistit, jaký je postoj poslaneckého klubu k zaměstnávání rodinných příslušníků. Tajemník poslaneckého klubu ANO Pavel Štulc (v minulosti působící jako tajemník Věcí veřejných) odpovědět nechtěl a odkázal nás na tiskovou mluvčí Lucii Kubovičovou. „Dosud toto téma nebylo na stole,“ vzkázala stručně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový