Nikdy neodpustíme Západu. Vzpomínky na bombardování Srbska a na roli Havla a Vondry

25.03.2014 8:20 | Zprávy

REPORTÁŽ „Nikdy nezapomeneme, nikdy neodpustíme,“ znělo v pondělí večer před velvyslanectvím Srbska v Praze na Malé Straně. Uběhlo totiž patnáct let ode dne, kdy NATO zahájilo 78 dní trvající bombardování zbytku Jugoslávie. Vojenská akce si vyžádala tisíce civilních obětí, bombardovány byly nemocnice, školy, vlaky nebo televize.

Nikdy neodpustíme Západu. Vzpomínky na bombardování Srbska a na roli Havla a Vondry
Foto: Radim Panenka
Popisek: Před srbským velvyslanectvím se uskutečnila vzpomínka na oběti agrese NATO



„Potom, co zničily letiště a kasárna, začaly stroje NATO bombardovat civilní obyvatelstvo. Začal letecký teror. Rozbombardovaly mosty, způsobily škodu přímo na objektech za 50 miliard dolarů a dalších 50 miliard jsou odhadované ztráty z výpadku výroby,“ shrnul šéf pořádajícího sdružení Přátelé Srbů na Kosovu Václav Dvořák materiální škody vojenské akce.

Jak Dvořák upozornil, NATO provedlo vojenskou akci s krycím názvem „Milosrdný anděl“ bez svolení Rady bezpečnosti OSN. „Byla to agrese, na kterou bychom neměli zapomínat,“ dodal Václav Dvořák.

„Byl bych radši, kdybychom tu nestáli,“ uvedl v úvodu své řeči poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. „Neměli bychom na co vzpomínat. Ale bohužel pokrytectví některých politiků z tzv. demokratické Evropy, kteří si vysvětlují mezinárodní právo podle velikosti a počtu zbraní, jež ovládají, nás přinutilo k tomu, že jsme dnes tady. Před patnácti lety největší armáda světa reprezentující stovky milionů obyvatel zaútočila na desetimilionový národ uprostřed Evropy. Nikdy jsem nechtěl věřit, že se něco takového může stát. Oni říkají, že chtěli mír a Srbové na to nechtěli přistoupit. Jaký to byl mír?“ ptal se Foldyna.

Žádný národ by nepodepsal okupaci vlastní země

Ten připomněl oficiální verzi, která uváděla vojenskou akci jako nejzazší řešení, kdy srbské vedení odmítlo přistoupit na nadiktovanou „dohodu“ mezi Srby a Albánci ve francouzském městě Rambouillet. Rozhovory probíhaly tak, že Srbové seděli v jedné místnosti, Albánci v druhé místnosti a mezi nimi běhali američtí zprostředkovatelé.

„Některé konkrétní body té ‚dohody‘ by nepodepsal nikdo. Nejenže to nepodepsal Milošević, žádný Srb by nepodepsal to, aby nechal celou svoji zemi okupovat cizími armádami, které by mohly používat frekvence policie, bezpečnostních složek, a aby v té zemi vládly. To nedovolí žádná jiná země, nechce-li porušit svoji ústavu a národní čest. Proto začaly na ten malý národ padat bomby,“ pokračoval poslanec ČSSD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…