Po dvaceti letech výroby nelegálního alkoholu mají už podle novinářky Lorencové nelegální výrobci tolik zkušeností, že takový omyl považuje za nepravděpodobný. Černý trh podle odhadů Ministerstva financí tvoří asi desetinu celkového trhu s tvrdým alkoholem. Unie výrobců a dovozců lihovin odhadují jeho podíl dokonce až na čtvrtinu.
Není to náhoda, to se mafiánům nestává
K verzi, že jde o omyl nebo nehodu, by se prý přiklonila, kdyby nešlo o tak široký záběr otrávených lahví mnoha různých značek. „Mohla by to být nešťastná náhoda, nebo nekalý konkurenční boj, kdyby ovšem šlo jen třeba o dva typy lihovin, do kterých by byl metylalkohol přimíchán,“ dodala pro ParlamentníListy.cz zkušená novinářka, která o nelegální výrobě lihovin na Moravě a s tím souvisejících daňových únicích natáčela řadu reportáží už v polovině devadesátých let do pořadu Klekánice České televize. (Některé z nich můžete zhlédnout na stránkách janalorencova.cz.)
Potrhlá reportérka neví, co roupama
I když točila dělníky při práci v ilegálních stáčírnách přímo při činu, státní orgány proti nim nikdy nezasáhly. „Oni věděli, že jsou beztrestní, otevřeně se mnou mluvili, ale měli z toho legraci, zjevně si říkali, to je nějaká potrhlá reportérka, která neví, co roupama. Byli si jistí, že mají krytá záda,“ je přesvědčena Jana Lorencová, která dodnes vzpomíná na bezmoc, kterou zažívala, když nikdo nestál o důkazy, jež předkládala přímo na obrazovce. Není podle ní divu, protože v řetězci lihového byznysu byli už tehdy zapojeni nejen policisté a celníci, ale i místní politici.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová