Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové se při debatě o nekalých praktikách prodejců setkali Alena Gajdůšková - místopředsedkyně ČSSD, Martin Kupka – místopředseda ODS, Jiří Šafář – poradce Odborového svazu pracovníků v obchodu, Jan Kubíček – předseda Asociace obchodních center, Lukáš Zelený ze spotřebitelské poradny dTest a prodavačka z ostravského supermarketu Jana Okrajková.
Lidé si zvykli na určitý komfort
Čeští poslanci by měli už příští týden začít rozhodovat o tom, zda budou muset obchodníci o svátcích zavřít. Je to správné? Mají i prodavačky právo být s rodinami doma? Gajdůšková si myslí, že ano, podle Kupky ale jde o nepřípustné sociální inženýrství. Kubíček zase tvrdí, že se jedná o omezování obchodních příležitostí. V tomto s ním byl zajedno i Zelený, který chce mít možnost nakoupit si o nedělích i svátcích.
„Lidé si zvykli na určitý komfort a jsou zvyklí nakupovat o svátcích," podotkl Zelený, čímž ale okamžitě narazil u paní Okrajkové. „Ale my teď mluvíme o obchodech, ve kterých pracují i matky samoživitelky, které mají dvě až tři práce a stejně je pro ně nejdůležitější být s rodinou," zdůraznila paní prodavačka. A pokud někdo tvrdí, že si prodavačky sedají za kasu o svátcích kvůli příplatkům, tak to podle prodavačky není pravda. „Já si tam chodím sednout, aby maminky s dětmi mohly být doma," zdůraznila. „Děti jsou naše budoucnost," zvyšovala ve studiu hlas. Lidé se navíc bojí zakládat odbory, aby nepřišli o práci.
Šafář k tomu dodal, že jde fakticky jen o sedm státních svátků, což by nemělo nakupující zákazníky nijak omezovat. Pracovníci obchodu jsou podle jeho názoru přetažení a odboráři zkrátka bojují o jejich důstojné žití. Zná přitom i řadu handicapovaných pracovníků, kteří jsou pod obrovským tlakem. Mnohdy nemají ani čas se najíst, stíhají za kasou sníst tatranku. Vytáhl také případy, kdy lidé kvůli nepříznivým pracovním podmínkám kolabují. „Nohama z obchodu napřed!" rozčílil se. Pak se ale vracel také k legislativním úpravám v okolních zemích, kde je regulace zavírací doby mnohem přísnější. Tomuto názoru oponoval Kupka. „Vy líčíte české obchody jako mučírny," pronesl. A ozval se potlesk. On prý rozhodně mučené prodavače v supermarketech nepotkává.
Stát nemá lidem zasahovat do života
Kupka opakovaně zdůrazňoval, že stát by měl lidem zasahovat do života co nejméně a neměl by vymýšlet další zákony. Gajdůšková přešla do protiútoku, v němž dala jasně najevo, že o státních svátcích je omezena například i doprava. Autobusy, tramvaje i metro jezdí zkrátka méně. Bývalá místopředsedkyně Senátu dodala i jeden příklad ze života. Před loňskými Vánocemi se prý bavila s jednou prodavačkou v hypermarketu a ta jí řekla, že její synek by byl nejraději, kdyby měl maminku doma. O příplatky zde proto v první řadě nejde. Pracovníci navíc mají trhanou pracovní dobu, což znamená, že odpočinek v šatně nemají zaplacený, ačkoli nesmí z prodejny odejít.
Do debaty se ale vložil i Kubíček, který zdůraznil, že v celé řadě profesí se pracuje o sobotách, nedělích a svátcích. Jak by se lidem líbilo, kdyby se zavřela třeba kina? Návrh zákona navíc postihne obchodníky na tržbách. Nemluvě o tom, že o svátcích pracují i lékaři či policisté. „A co když ta tisícikoruna na příplatku umožní rodičům, aby svému klučinovi koupili dárek k Vánocům. Okrajková oponovala, že by lidem stačilo navýšit platy a nemuseli by chodit do práce o svátcích. Kubíček ale pokračoval v útoku. Pokud zákon projde, zvýší i nezaměstnanost. Supermarkety budou v důsledku této regulace potřebovat méně pracovních sil.
Divák z publika dal jasně najevo, že chce pracovat o svátcích kvůli příplatkům. A Zelený k tomu poznamenal, že supermarket sice bude zavřený, ale prodavačka na benzinové pumpě bude sedět dál.
„Pokud se tu ozývá argument, že tu přiděláme obecné dobro a blaho, pokud něco zakážeme, tak to tak není," vrátil se do debaty rozčíleně Kupka.
Nekalé praktiky obchodníků
V závěru pořadu přišly na přetřes i nekalé praktiky obchodníků. Na prvním místě je třeba sledovat ceny. Obchodníci totiž inzerují obrovské slevy. Ty ovšem nemusí být tak velké. K tomu měl komentář Kupka. „Většina z nás má zdravý rozum, lidé se mohou podívat na internet a vidět, kolik jaká věc běžně stojí," mínil místopředseda ODS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp