Zajišťovat finanční chod rodiny je náročný úkol i pro oba rodiče. O to těžší, pokud na to jeden z partnerů zůstane sám. Podle Českého statistického úřadu tuto roli z 90 % zastávají ženy. A jelikož rozdíl mezi finančními příjmy a výdaji samoživitelek bývá často zanedbatelný a tvořit peněžní rezervy je pro ně prakticky nemožné, stávají se tak náchylnější k půjčkám, kterými kompenzují nedostatečný příjem. Potvrzují to i data společnost KRUK Česká a Slovenská republika. Z nich vyplývá, že s finančními problémy se nejčastěji potýkají ženy ve věku 35 až 44 let, tedy v období aktivní péče o děti.
Za normálních okolností by se nezadlužily...
I přes ženskou racionalitu v přístupu k finančním závazkům existuje mezi ženami kategorie, u které je riziko dluhových problémů daleko vyšší – touto skupinou jsou ženy samoživitelky. Ačkoli by se za „normálních“ okolností nezadlužily, pod tíhou veškerých nákladů přistoupí k půjčce na spotřební zboží, která je může uvrhnout do dluhů.
„Nejvíce zadlužených žen (27 %) se nachází ve věku 35 až 44 let, kdy se většina z nich věnuje výchově malých či dospívajících potomků. Péče o děti přináší navíc zvýšenou potřebu finančních výdajů,” uvedla příklad zkušeností Markéta Fixová ze společnosti KRUK. „Ženy v této věkové kategorii vykrývají nedostatek příjmu nejčastěji půjčkami v hodnotě mezi 20 a 30 tisíci Kč. Průměrný dluh je o něco vyšší. Pohybuje se na úrovni 37 tisíc Kč.”
A jak se liší zadluženost žen podle jednotlivých regionů? Nejvíce zadlužených žen ve věku 35 až 44 let žije v Ústeckém (13,6 %), Středočeském (13,4 %) a Moravskoslezském kraji (13,3 %) a v Praze (11 %). Nejméně se jich naopak nachází ve Zlínském (1,9 %), Pardubickém (3,2 %) kraji a na Vysočině (3,9 %).
Ženy samoživitelky
Podle ČSÚ se v každé sedmé české domácnosti s dětmi stará o své potomky pouze jeden z rodičů. V devíti z deseti případů jsou to právě ženy.
V domácnostech samoživitelek je život těžší díky závislosti na jediném příjmu. Nezbytná vydání jsou v jejich případě o čtvrtinu vyšší než je tomu v úplných rodinách. Pro kompletní rodinu představují základní životní potřeby (bydlení, ošacení, potraviny, dopravu, apod.) 37 % čistých peněžních vydání, zatímco pro samoživitelky něco přes 46 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová