Zapojit praktické lékaře do plošné vakcinace celé republiky byl jistě dobrý záměr, který úspěšně funguje i v jiných zemích. Nicméně podobně jako u testování, a také u dalších důležitých projektů na ochranu před covidem, chyběla i zde potřebná příprava. A tak se až nyní naráží na celou řadu problémů, které se mohly vyřešit už s předstihem. To si alespoň myslí někteří krajští hejtmani a také praktičtí lékaři, které ParlamentniListy.cz nyní oslovily.
„U nás v Ostravě mají lékaři – praktici o očkování svých pacientů velký zájem. Zapojit se do toho chce naprostá většina, bohužel nám zatím chybí dostatek vakcín. Z krajského úřadu je dovezly až v pátek 5. března, ve večerních hodinách. Já jsem měla přihlášených 156 pacientů nad 70 let a mohla jsem naočkovat jen stovku z nich. Přednost dostali ti nejstarší. Jak vakcíny Pfizer, tak AstraZeneca jsou u nás zatím aplikovány bezproblémově, s nějakými závažnými vedlejšími účinky jsem se u žádného z mých pacientů ještě nesetkala. Naočkované jsme pak zavedly do centrálního registračního systému „ručně“, protože přizpůsobit náš software tak, aby komunikoval s centrálním systémem automaticky, přijdou počítačoví specialisté až v druhém březnovém týdnu,“ konstatovala Marie Manoušková, praktická lékařka pro dospělé a také předsedkyně Sdružení praktických lékařů (SPL) na Ostravsku.
Velké potíže se zásobováním ordinací tolik potřebnými vakcínami pak hlásili zejména ve Středočeském kraji. „Ano, máme podobné problémy se zajištěním očkování jako i v jiných ordinacích, ovšem s tím rozdílem, že jsme zatím nedostali vůbec nic. Slyšíte dobře, já a také jiní kolegové z našeho města jsme obdrželi nulový počet očkovacích látek a snad je k nám mají dovézt až v příštím měsíci,“ překvapivě reagoval Filip Žákovský, praktický lékař z Mladé Boleslavi. Naprosto stejnou situaci řeší i jeho lékařská kolegyně ze Slaného, Renáta Ranková, která však naprostou absenci očkovacích látek vysvětlila tím, že vakcíny má údajně dostat jen lékař – praktik, který vykáže do registru Ministerstva zdravotnictví alespoň 100 pacientů. „Nejprve musíte zadat do systému stovku zájemců o očkování, a to je pro mne hodně pracné, na to opravdu teď nemám čas. Až nám přizpůsobí software tak, ať se to dá bez problému zadávat do centrálního registru, začnu se s tím zabývat. To přece mohlo být připraveno už dříve, zvlášť když většina pacientů měla zájem nechat se raději očkovat u nás v ordinacích než v očkovacích centrech,“ upřesnila lékařka Ranková.
Jsou hejtmani z hnutí ANO šikovnější anebo hraje roli politická příslušnost?
Na distribuci vakcín do ordinací praktických lékařů mají nezanedbatelný vliv krajské úřady. Jistě záleží na schopnosti hejtmana a jeho aparátu, možná ale také na politické příslušnosti, neboť zprávy o úspěšnosti očkování v jednotlivých regionech se dost liší. Naprosto rozdílně je hodnotí hejtmani z hnutí ANO a hejtmani zvolení za opoziční strany.
„Myslím, že kritika nedostatečných dodávek vakcín v minulých týdnech a měsících zaznívala ze všech krajů, dodávky byly několikrát poníženy, museli jsme velmi pečlivě plánovat a počítat s rezervou i pro přeočkování. My v Karlovarském kraji jsme v poslední době velmi ocenili mimořádnou dodávku vakcín z německých regionů v počtu 15 tisíc dávek a k tomu 1800 od státu, to nám pomohlo do očkování zapojit i praktické lékaře,“ informoval Petr Kulhánek (STAN), hejtman Karlovarského kraje, a ještě dodal: „Technické problémy s rozjezdem systému, momenty, kdy kvůli nedostatku vakcín lidé dostávali velmi pozdní termíny, pak zase dlouze čekali na zvací sms – to vše jsou věci, se kterými se zájemci o očkování museli potýkat. Doufejme, že se situace postupně začne zlepšovat. Nekoncepčnost a nesystémovost ze strany vlády jaksi provází řešení pandemie covid-19 od samého počátku. Byl bych velmi rád, kdyby zmatky s nárůstem počtu vakcín nepokračovaly, ale to je spíš zbožné přání.“
Poměrně dost v rozporu se slovy šéfa Karlovarského kraje je vyjádření moravskoslezského hejtmana Ivo Vondráka (ANO):
„Samozřejmě by bylo skvělé, kdybychom měli k dispozici mnohem větší množství očkovacích látek, a tím mohli celou vakcinaci populace urychlit. Počet vakcín, které náš kraj dostává, je dán množstvím očkovacích látek, jež má k dispozici naše země. Proto jsme velmi uvítali ochotu ostatních evropských zemí, které část svých vakcín České republice přenechaly. Díky tomu v tomto týdnu obdržíme u nás v kraji téměř dvojnásobek očkovacích dávek, než jsme původně očekávali. Vakcíny k nám chodí pravidelně dle předem stanoveného plánu, což je pro koordinaci a rozvoz materiálu do očkovacích center v regionu velmi důležité.“
Dále pak Ivo Vondrák ještě doplnil: „Také způsob, jakým jsou k nám do regionu vakcíny doručovány, je vyhovující. Vakcíny společnosti Pfizer dodává do našeho kraje samotná společnost, Modernu k nám vozí firma Avenier a AstraZenecu Alliance Healthcare. Veškerý materiál zatím přebírá Fakultní nemocnice Ostrava, odkud jsou vakcíny rozvezeny na jednotlivá očkovací místa. Za první týdny vakcinace se nám podařilo nastavit systém rozvozu očkovacích látek, který je efektivní a funkční, zajišťuje ho Hasičský záchranný sbor MSK. U vakcíny AstraZeneca bychom ale uvítali, aby materiál od příští dodávky distributor rozvezl už přímo k praktickým lékařům.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Jan Štěpán