Placená úderka HateFree. Chráněné zvíře Andrej Babiš. Balkánská řeznice. Smích a rušno na diskusi Šídla, Plesla, Vondry a dalších

22.09.2016 15:08 | Zprávy

MÉDIA A POLITIKA Zákon o střetu zájmů byl spíš symbolický akt, problém by vyřešilo, kdyby politické strany odmítly kooperovat s Andrejem Babišem a na žádnou spolupráci s ním nepřistoupily. V diskusi o médiích a politice také zaznělo, že je vliv sdělovacích prostředků přeceňován, což dokládá prohra jimi podporovaného Karla Schwarzenberga v přímé prezidentské volbě. Média jsou vystavena tlaku agentur podobných placené ideologické úderce HateFree, aby nacházela jen jeden pohled.

Placená úderka HateFree. Chráněné zvíře Andrej Babiš. Balkánská řeznice. Smích a rušno na diskusi Šídla, Plesla, Vondry a dalších
Foto: Hans Štembera
Popisek: Denní tisk, ilustrační foto

Návštěvníky zcela zaplněného atria a přilehlých prostor vysoké školy CEVRO Institut přivítal prorektor Tomáš Pojar na diskusi „Média a politika“, jejímž podtitulem bylo „Jak média ovlivňují svět politiky a naopak“. Diskutovat přišli šéfredaktoři tří českých médií – Jaroslav Plesl za MF DNES, Jindřich Šídlo za Seznam.cz a Dalibor Balšínek za Echo Media. „Situace v médiích a vlastnické vztahy jsou velkým problémem. Kvůli tomu jsem také odešel z Lidových novin. Malou útěchou nám může být, že vliv tištěných médií upadá. Ti, co si je v poslední době pořídili, si koupili ojetá auta bez budoucnosti. Významnou roli dnes hrají sociální sítě,“ začal své vystoupení první z řečníků Dalibor Balšínek, jenž odešel z mediální skupiny MAFRA a vedení Lidových novin v listopadu 2013 krátce poté, co se vlastníkem stal Andrej Babiš.

Podle jeho názoru na situaci nic nezmění ani minulý týden schválený zákon č. 159/2006 Sb. o střetu zájmů. „To byl spíš symbolický akt. Aby se něco změnilo, pak by se musely změnit postoje ČSSD a KDU-ČSL k Andreji Babišovi a na žádnou spolupráci s ním nepřistupovat. Problém se nevyřeší legislativně, ale musí to vyřešit politické strany tím, že prohlásí, že s takovým člověkem nebudou kooperovat,“ uvedl Dalibor Balšínek, aniž by dodal, že v takovém případě už by ve sněmovně mohla existovat jen koalice ČSSD, TOP 09, ODS a KDU-ČSL o 105 poslancích. Ostatně právě tato sestava doplněná ještě o KSČM výše zmíněný zákon společnými silami také prosadila.

Nikdo mě nevlastní, rozesmál přítomné poslanec ANO

Naopak za problém nepovažuje vlastnictví médií politikem Jaroslav Plesl. „Role médií je ve společnosti přeceňována, diskuse o prorůstání médií a politiky je jen zábava pro lidi, kteří jinak nemají moc co řešit. K politickému, ekonomickému a mediálnímu prorůstání dochází všude ve světě, i v lepších společnostech, než je ta naše. To je normální. Ve skutečnosti mají média jen malou moc. Jinak by se nemohlo stát, aby Karel Schwarzenberg, kterého drtivá většina médií adorovala a doporučovala v přímé prezidentské volbě, s Milošem Zemanem prohrál,“ poukázal šéfredaktor MF DNES na vítězství nynější hlavy státu o téměř půl milionu hlasů. „Média nejsou bez vlivu. Jinak by je Andrej Babiš nekupoval. Ale všude ve světě prožívají média nejdramatičtější chvíle své historie,“ zareagoval Jindřich Šídlo.

Moderující Tomáš Pojar připomněl, že Andrej Babiš není jediným z bohatých, kdo si v poslední době pořídil některá z médií, ale že se jejich vlastníky staly i významné finanční skupiny. „Nevidím problém v tom, že bohatí vlastní média. Ale problém je v tom, když je vlastník médií předsedou politické strany a členem vlády,“ zdůraznil Dalibor Balšínek. Do následné diskuse se jako první přihlásil poslanec hnutí ANO Bohuslav Chalupa, jenž na úvod vyčetl Balšínkovi tvrzení, že Andrej Babiš je vlastníkem hnutí ANO. „Mě nikdo nevlastní,“ prohlásil poslanec a určitě netušil, že tím rozesměje většinu přítomných. Poté už do zklidněného sálu prozradil tak trochu v rozporu s předchozími slovy, že má zákaz oslovovat novináře z médií vlastněných Andrejem Babišem. Případný střet zájmů si však podle něj nevyřeší politické strany, ale jedině voliči.

Nikdo nenapíše, že jsme protektorátem amerického imperialismu

Velké pozdvižení vyvolal další muž z publika, jenž svůj dotaz zabalil do vystoupení přerušovaného salvami smíchu. „Když píšu panu Sobotkovi, Zaorálkovi, Dienstbierovi, podepisuji se jako řadový člen ČSSD, ovládané mafiánskými strukturami a řízené českou zločinnou bandou humanitárních bombardérů,“ pochlubil se na úvod tazatel a dodal, že v tom není ČSSD sama. „Proč si nikdo z novinářů nedovolí definovat naši společnost, že jsme protektorátem amerického imperialismu, vládnou nám loutky, které poslouchají, co jim řekne Schapiro a potom jedou na školení do Washingtonu, kde se přetlačují u té balkánské řeznice Albrightové? O tom se nepíše, podceňujete inteligenci našeho národa. Když pořád lžete, tak vám už nikdo nevěří,“ stačil ještě v nastalé vřavě říci, než přišel o mikrofon.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Bednář

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…