Poražený Vondra: Říp zrudnul. Pravice se musí víc snažit a míň hádat

14.10.2012 19:00 | Zprávy

V boji o Senát je za velkého poraženého považován ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který v Litoměřicích obhajoval svůj senátorský post. On sám to však za prohru nepovažuje a snaží se to brát sportovně. Jak ParlamentníListy.cz zjistily, podobně se k výsledkům voleb staví i další „poražení“.

Poražený Vondra: Říp zrudnul. Pravice se musí víc snažit a míň hádat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Alexandr Vondra oproti předvolebním průzkumům nakonec skutečně dosáhl poměrně solidní výsledek. A to přesto, že například agentura SANEP mu přisoudila před volbami pouhá dvě procenta. Jak je již známo, ve skutečnosti si na třetím místě v senátorském obvodu Litoměřice připsal velmi solidní zisk 17,49 procenta. Ztráta na oba postupující do druhého kola tedy nebyla nijak propastná.

„Skoro sedm tisíc hlasů není na dnešní poměry málo. V Praze by to s přehledem stačilo na 2. kolo. Konec konců třetí skončil i žokej Váňa na Velké pardubické…,“ reagoval pro ParlamentníListy.cz Vondra nejprve s nadsázkou.

Pak již vážněji však doplnil. „Je to neúspěch, Říp totiž zrudnul. Pravice se musí víc snažit a míň hádat, aby se dostala zpět na výsluní,“ uvedl Vondra.

U voličů propadali i další „matadoři“

Alexandr Vondra však rozhodně – jak už to bývá, nebyl sám, kdo zaznamenal při volbách prohru. Ani menší politické strany, které se tu více, tu méně, přibližují v agenturních průzkumech předvolebních preferencí pětiprocentní hranici, nezaznamenaly v krajských ani senátních volbách nějaký úspěch, který by vzbudil pozornost. Platí to o stranách Jiřího Paroubka, Jany Bobošíkové i Andreje Babiše. Více se čekalo i od SPOZ spjaté s Milošem Zemanem.

Za největší poražené krajských a senátních voleb však přesto všechno je považován Petr Nečas se svou ODS a její koaliční partner TOP 09. Vedle nich však prohru utrpěly strany spojené s expremiéry Jiřím Paroubkem a Milošem Zemanem, prezidentskou kandidátkou Janou Bobošíkovou nebo také třetím nejbohatším Čechem Andrejem Babišem.

Babiš bude příště lídrem

Pro posledně jmenovaného šlo však jen o test před parlamentními volbami v roce 2014, protože jeho politické hnutí ANO 2011 se krajských voleb nezúčastnilo, pouze vyslalo sedm kandidátů do senátních voleb. Ve volbách do krajů ale Andrej Babiš finančně podpořil uskupení „Východočeši“, „Mimo Jiné“ a M.O.R., což je zlínské hnutí za Morální Očistu Radnice.

Strany voličům práci jen slibují, splnit to nedovedou

„Pro nás to je zajímavá zkušenost. Lidé ale volili tradiční strany a my jsme nováčci. Za úspěch lze považovat, že uskupení Východočeši, které jsme podporovali, získalo čtyři mandáty,“ svěřuje se pro ParlamentníListy.cz Andrej Babiš. „Naše kandidátky do Senátu Domšová, Dobešová a Benešová získaly sedm až osm procent. Vyhrávala jména, která lidi dlouhodobě znají jako třeba Wagnerová nebo Michálek,“ poukazuje majitel Agrofertu na to, že bez zvučného jména není snadné se prosadit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník, ahe

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…