„Ve společnosti se to vaří a tohle je důsledek a vyvrcholení všech těch nálad. Je přitom nutné říci, že ale nejde jen o stav, který by byl pouze v Česku. Podobně to vypadá i na jiných místech světa,“ předeslal na otázku ParlamentníchListů.cz psychiatr a spisovatel Jan Cimický. Podle něj je potíž v tom, že si s vývojem neví řada lidí vůbec rady, ztrácí se v něm a tak dochází i k jakési radikalizaci pohledů a názorů na různé události. Radikalizace svým zjednodušením pak pomáhá lidem v domněnce, že našli správné řešení. To, že by vše mohlo souviset třeba s tím, že klesá mnohým lidem životní standard, si Cimický nemyslí. Připouští však, že někteří jednotlivci jsou na tom opravdu hmotně zle a tudíž i to může přispívat k tomu, aby se radikalizovali v postojích. Obecně však trend ve společnosti nedostatkem vysvětlovat prý nelze.
Úpadek hodnot
„Víte, ono je vše důsledkem psychické dekadence hodnot a tím nehovořím jen o hodnotách, o kterých se mluví v politice. Mám na mysli obecné hodnoty ve společnosti, ty se vytrácejí. Glorifikují se zbytečné věci a dělá se z nich něco mimořádného, vyjímečného, zatímco to, co by opravdu stálo za pozornost, je odsunuto někam na okraj zájmu. A to jak veřejnosti, tak i médií. Pak vše nasvědčuje tomu, že národ víc zajímá, jestli dostane korunku krásy blondýna nebo černovláska, místo aby navštěvoval divadla, výstavy či jiná kulturní zařízení. Uznávám, samozřejmě, možná jde jen o můj čistě subjektivní pocit a většině národa tato rovina vyhovuje. Pak se ale nesmíme divit tomu, že většině národa vyhovují také zjednodušující řešení, charakteristiky a škatulkování,“ řekl dále psychiatr Cimický. Podle něj se na všem odráží i to, co vysílají televize v takzvaných „prime“ časech. „V těch pořadech dominuje násilí, podvody. Tím se dál prohlubuje nespokojenost lidí, a ta se projevuje jejich antagonismem,“ poznamenal ještě pro ParlamentníListy.cz Cimický.
Polarizace Čechů se projevila v názorech na americké vojáky
Pravdou přitom je, že aktuálně je možné pozorovat polarizaci společnosti u názorů na průjezd amerického konvoje. Někteří dopředu harašili – virtuálními - zbraněmi a protesty, jiní plánovali „vítací“ akce. Nenávist mezi oběma tábory byla téměř zhmotnělá. Člověk se pak logicky ptá, jak to bude dál pokračovat. Uklidní se situace? Nebo budou půtky dál pokračovat a případně gradovat?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová