Od veřejnoprávní televize očekává divák už z principu maximální snahu o objektivní zpravodajství. Tu ale v poslední době postrádají především příznivci a zastánci prezidenta Miloše Zemana, podle nichž Česká televize dlouhodobě útočí na hlavu státu a vysílací prostor věnuje převážně zprávám negativním vůči prezidentovi. Senátor a předseda SPO Jan Veleba dokonce označil Českou televizi v otevřeném dopise premiéru Bohuslavu Sobotkovi za „svolavatele a organizátora v demokratických společnostech bezprecedentní negativní kampaně“ proti Miloši Zemanovi.
Uvedl přitom případy, které mají poškozování prezidenta dokazovat. Jedním z nich je výpadek přímého přenosu z Pražského hradu při udílení státních vyznamenání 28. října. Druhým pak neuskutečnění přímého přenosu z Klárova, kde se 17. listopadu shromáždili prezidentovi stoupenci, a dalším vystřižení jména Zdeňka Bakaly ze Zemanova projevu na konferenci „25 let svobodného podnikání“, kterou v pražském Obecním domě 13. listopadu pořádala Hospodářská komora ČR.
Česká televize se snaží, seč může, o vyvážené informace o prezidentovi
Napětí mezi hlavou státu a Českou televizí je pozorovatelné nejméně od počátku září, kdy prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro rádio Frekvence 1 prohlásil, že už nikdy nebude hostem pořadu Otázky Václava Moravce. K tomu ho vedlo moderátorovo tvrzení v diskusi o služebním zákoně s premiérem Bohuslavem Sobotkou, že Miloš Zeman měl jako premiér ve svém kabinetu řadu politických náměstků ze sociální demokracie. „Jestliže novinář řekne, že prezident lže, a potom je usvědčen z nepravdy, tak je to buď podvodník, nebo amatér. Dal jsem mu dvě příležitosti a třetí mu už nedám,“ vysvětlil prezident své rozhodnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník