Šokem pro některé Čechy byl fakt, jak dopadly na Slovensku prezidentské volby. Že by mohl zvítězit v klání o prezidentský post právě popradský milionář a filantrop Andrej Kiska, to už slovenská média naznačovala, takže nakonec to ani takové překvapení pro mnohé nebylo. Ovšem zarážející byl pro většinu rozměr porážky – rozdíl mezi oběma kandidáty totiž byl téměř dvacet procent. Kiska získal 59,38 procenta odevzdaných hlasů a Fico 40,61 procenta.
V reakci na sobotní vítězství Andreje Kisky české deníky v pondělí mimo jiné napsaly, že podnikateli Kiskovi pomohla v prezidentských volbách nechuť Slováků k jeho soupeři, premiéru Robertu Ficovi. Nový slovenský prezident má tak podle českého tisku šanci ukončit „blbou náladu" slovenské společnosti.
Podle Lidových novin (LN) bylo prezidentské klání navíc jakýmsi referendem o „rozpínavém" Ficovi. „Andrej Kiska se prostě kvalifikoval do finále. Své nepochybně sehrála i přímá volba hlavy státu, kdy je pro kandidáta s dostatečným finančním zázemím přece jen o něco lehčí prorazit," komentovaly LN volby.
Dává zemi nový začátek...
MF Dnes k volbě navíc zdůraznila Kiskovu nepolitickou angažovanost, čímž prý vzniká šance „na novou éru Slovenska“. I Hospodářské noviny v komentáři uvedly, že slovenská společnost Kisku prostě potřebuje, protože dává zemi šanci na nový začátek. Slováci podle komentátora HN dali prostřednictvím volby prezidenta stopku politickému stylu, který přibližoval zemi „národně konzervativnímu režimu" Viktora Orbána v Maďarsku.
Je ale možné, že by i v Česku mohl tento trend „nepolitické hlavy státu" v příští přímé volbě prezidenta mít více otevřená vrátka, než tomu bylo dosud?
„Rád bych se k této věci vyjádřil, ale já pana Kisku vůbec neznám, i když na Slovensku pobývám často,“ odvětil s pokrčením ramen ParlamentnímListům.cz někdejší prezidentský kandidát a ekonom Vladimír Dlouhý.
Dlouhý: Asi si Fico prohrál volby sám
„Co jsem ale na Slovensku k tomu slyšel, tak ke konci volební tým Roberta Fica zbytečně radikalizoval diskuzi vůči panu Kiskovi. A to asi dost zafungovalo proti němu samotnému a dost lidí to odradilo i od toho, aby právě Ficovi vhodili svůj hlas. Já se ale nechci k panu Ficovi nějak radikálně vyjadřovat, on to je docela schopný a silný politik,“ zmínil k této věci také Dlouhý, který býval v letech 1992 až 1997 ve vládě Václava Klause ministrem průmyslu a obchodu a dříve ministrem hospodářství ČSFR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová