Stanový tábor, který by se mohl stát útočištěm běženců, leží asi dva kilometry od místní části Poštorná v Břeclavi. „Nevím, koho to napadlo! Byl u nás klid a teď bude někdo lézt přes plot a chodit krást?“ poznamenal k situaci jeden z místních občanů. V areálu, který kdysi sloužil jako věznice, se zatloukají poslední stanové kolíky. „Nedošlo k ničemu jinému, než že v areálu věznice bylo postaveno stanové městečko s kapacitou tři sta lidí,“ popisuje starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region), který zároveň upozorňuje: „Dostali jsme informaci o tom, že stany budou využity, pouze pokud dojde k neočekávané eskalaci imigrační vlny. Zatím proto není jasné, jestli vůbec bude městečko využito. I s ohledem na klimatické podmínky si nemyslím, že by tam mohli být lidé ubytováni třeba v listopadu.“
Starosta Břeclavi: „Jsem označován za xenofobního rasistu. Takové e-maily hned mažu.“
I tady je veřejnost názorově rozdělená, některým uprchlíci nevadí a další jsou proti. Starosta města předpokládá, že se názory mezi lidmi vyjasní také na plánovaném setkání v úterý 8. září, na kterém chce zprostředkovat veškeré informace, jež má teď k dispozici. „Setkání by mělo odpovědět na otázku, jestli lidé mají opravdu silný odpor k imigrantům, jak to někdy vyplývá z diskusí na sociálních sítích nebo z diskusí pod články v médiích. Nemám zatím objektivní obraz a nikdo z občanů se na mě v této věci neobrátil,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Dominik. Už teď starosta ale čelí nejrůznějším urážkám třeba i za to, že se vyslovil k otázce bezpečnosti. Podle Dominika by měl být tábor, pokud bude naplněn, dobře střežen. „Za to jsem označován za xenofobního rasistu. Takové e-maily hned mažu,“ podotkl starosta. Obává se ovšem toho, že mu lidé na veřejném setkání budou vyčítat, že město stavbě tábora nezabránilo: „Já budu moci říct jen to, že nerozhoduje město a nelze tomu zabránit. Jsme pouze konzumenti informací, které dostáváme z Ministerstva vnitra,“ vysvětlil Dominik.
Věznice nikomu nevadila a s běženci máme problém? Třeba ani nepřijdou
Zařízení v Poštorné už v 90. letech sloužilo jako záchytné středisko pro běžence, kteří přicházeli hlavně kvůli konfliktu v Jugoslávii, a i tenkrát zpočátku vyvolalo u domácích negativní reakce, odpor ale brzy utichl, protože během existence střediska nedošlo k zásadním problémům. „V době, kdy bylo zařízení v Poštorné změněno na věznici se dvěma stovkami trestanců, vyšel v místních novinách jeden krátký článek a ze strany obyvatel města nepadlo proti ani slovo. Teď se ze tří set běženců, kteří sem možná nikdy nepřijdou, dělá větší problém, než ve skutečnosti je. Společnost se polarizuje, na jedné straně jsou odpůrci, na druhé ale mnozí lidé i instituce nabízejí pomoc,“ popisuje břeclavský starosta.
Nervózní lidé si pletou Romy s imigranty
Mediální rozruch kolem uprchlíků vedl břeclavskou radnici i k podání trestního oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. „Nikdy jsem si nemyslel, že bych na někoho podával trestní oznámení, ale nadzvihlo mě, že v době, kdy jsou lidé nervózní a my jim vše horko těžko vysvětlujeme a sháníme informace, někdo sedne k počítači a napíše do diskuse, že v Poštorné už jsou čtyři tisíce uprchlíků a další středisko se už staví v Charvatské Nové Vsi. Z mého pohledu ani tak nejde o to, aby konkrétního pachatele policie vypátrala, ale aby byl vyslán varovný signál k tomu, aby každý zvážil, co v anonymním prostředí vypustí, a že by za to měl nést odpovědnost,“ říká rozčíleně starosta Dominik. O nervózní atmosféře, která v Břeclavi pod tlakem zpráv o uprchlické vlně panuje, svědčí i to, že už několikrát vyjížděla policie na podnět občanů, kteří hlásili, že se v blízkosti jejich domova pohybují uprchlíci, po výjezdu se ale zjistilo, že jde o místní Romy. Dokonce přišlo hlášení o tom, že na poli imigranti rabují úrodu, ale pak se zjistilo, že to byli brigádníci při řádné sklizni brambor.
Břeclav navštívili premiér Sobotka i ministr vnitra Chovanec
Pozornost k Břeclavi, pětadvacetitisícovému okresnímu městu, které leží těsně u hranice se Slovenskem, upoutal pozornost nejen vznik provizorního uprchlického zařízení. Několikrát tu došlo k zadržení nelegálních imigrantů. Nejvíc jich bylo v mezinárodním vlaku z Maďarska, a to 215 běženců. Břeclav navštívili v neděli premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec. „Půl hodiny jsme debatovali na téma migrační vlny, je nám jasné, že jsme jako město vstupní branou do republiky, ale také se ukazuje, že většina migrantů chce do Německa a jde jinou cestou,“ říká starosta Dominik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel