Stovky lidí protestovaly v Klatovech proti nepřizpůsobivým

26.10.2012 21:30 | Zprávy

Kolem pěti set lidí se v pátečním podvečeru shromáždilo na klatovském náměstí, aby protestovalo proti údajnému dalšímu rozšiřování ubytoven pro nepřizpůsobivé na území města. Fáma o tom, že by se zde mělo postupně objevit až několik set nových bytů, rozlítila místní občany.

Stovky lidí protestovaly v Klatovech proti nepřizpůsobivým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace studentstva proti Dobešovým reformám

Starosta: Chceme domovské právo!

Jak na improvizovaném mítinku řekl ve své úvodní řeči starosta města Rudolf Salvetr, v republice chybí zavedení domovského práva, kde by místní občané byli upřednostňováni a problematické osoby by mohly být vykázány. „O těch svých několika desítkách občanů víme,“ řekl Salvetr. "Ale horší je to s těmi, kteří se k nám stahují z větší dálky a zvláště v létě jejich počet mnohonásobně překračuje místní problémové lidi. Patnáct, dvacet let u nás existují dvě městské ubytovny se stejnou kapacitou a žádná další neplánujeme.“

Rozzlobení občané, upozorňující na stále stoupající kriminalitu, hlasitě argumentovali, že jejich skutečný počet je ale větší a že do města dále přicházejí problematické osoby. „Za to ale město nemůže, protože sociální dávky na ubytování se vyplácí přímo majiteli soukromé ubytovny a to je věc úřadů práce – samospráva z toho byla bohužel zcela vyňata.“ Klatováky dále ujistil, že neví o tom, že by se v katastru města chystala výstavba nebo projekt takového velkého bydlení – za jednotlivé malé případy ale samozřejmě nedá ruku do ohně.

Jak se dozvěděly ParlamentniListy.cz, Klatovy mají celkem 23 městských strážníků. Podle občanů je to málo a aktivně nepostupuje ani státní policie. Na stížnosti ohledně nebezpečných psů, které s sebou nepřizpůsobiví vodí a ohrožují občany především u nákupních center, velitel strážníků František Kacerovský řekl: „Moc s tím nemůžeme udělat. Hafani jsou dobře živeni, a proto je nemůžeme odebrat. Pokutovat tyto lidi je jako kdyby se házel hrách na zeď – peníze nemají a vymahatelnost je nulová.“

Volání po tvrdé ruce

„Pětkrát za rok mi zničili zahradu,“ slyšeli jsme v davu naštvaných lidí. „Povalí plot, vyrvou zeleninu i kytky. Policie nikoho nenajde, je to pro ně prkotina, už to ani nehlásím.“

„To já jsem si sám našel ve sběrně svůj litinový koš a stejně se tím státní policie příliš nezabývala, protože to je jen přestupek. Tak jsem si jej zase odkoupil zpět. Je to normální?“ ParlamentniListy.cz také zaslechly stížnosti i mladých lidí, že se v zahrádkářských koloniích, ale i v okolí škol pohybují prodejci pervitinu, zaslechli jsme, že lidé se bojí sami chodit i ve večerních hodinách v centru a že ani strážníci ani státní policie se v problematických místech moc neobjevuje, jako kdyby uniformovaní strážci zákona měli strach. „Jestli to takhle půjde dál, pomůže nám snad jen Vandas a jeho Dělnická strana a budeme si organizovat domobranu,“ vykřikoval starší muž.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…