Ty nejhorší případy: Vypravili jsme se mezi bídu

11.03.2014 10:06 | Zprávy

Vysokoškolačka zemřela na ulici na selhání orgánů. I takhle může končit život bezdomovce. Pracovníci centra ve Valašském Meziříčí, které poskytuje lidem bez přístřeší pomoc, nemají dobré zprávy: Lidé jsou bez práce, na ulici a přibývá jich.

Ty nejhorší případy: Vypravili jsme se mezi bídu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hana Sulovská

Práce chybí a nezaměstnanost je rekordní. To se ovšem nedá říct o vytížení zaměstnanců sociálních služeb. Těm práce i klientů přibývá. „Určitě. Sociální situace lidí se zhoršuje. Jsou bez práce, na ulici, těžko hledají zaměstnání a špatně se jim hledá bydlení,“ uvedla Hana Sulovská, vedoucí úseku služeb pro lidi ohrožené sociálním vyloučením z valašskomeziříčské charity. Přitom ubytoven je v regionu celkem dost, přesto lidé často dají přednost životu bez střechy nad hlavou. „Někteří lidé neumí žít na ubytovně. Žijí často dlouhou dobu venku, takže je pro ně velký problém respektovat jiné prostředí a hospodařit se sociální dávkou. Samozřejmě jsou to lidé, kteří kouří a budou si kupovat i alkohol. Strašně těžko se to ale posuzuje,“ dodala Sulovská.

0,8 a 1 promile alkoholu je povoleno

Ve Valašském Meziříčí funguje kromě jiných sociálních služeb i terénní služba, noclehárna a denní centrum. Mírná hladina alkoholu je tu povolena. „U nás musí lidé dodržovat určitá pravidla. Například hranici 0,8 promile alkoholu v krvi a když je venku zima, tak tolerujeme jedno promile. Uklízí se tady, mohou se podívat na televizi. Člověk chce být přirozeně součástí nějakého systému a my mu zázemí na přechodnou dobu vytvoříme. Když má ale později člověk jít a zkusit žít sám, je pro něj rozjezd velmi těžký,“ uvedla Sulovská. V centru s klienty pracují a snaží se je motivovat k tomu, aby šli alespoň žít na ubytovnu. Jenže i když se tohle podaří, člověk zůstává dál bez práce. „Máme zkušenost, že spousta lidí z běžné společnosti nemůže najít práci, takže je velmi těžké, aby někdo nabídl práci bezdomovci. Třeba seženou nějakou brigádu, ale aby dostali smlouvu třeba na rok, to je u těchto lidí nereálné,“ doplnila. Šance, že se z ulice dá dostat zpět do běžného života, je tak zcela minimální.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Sousedské dětské skupiny

Jak to má prosím fungovat? To stát spoléhá na to, že je tolik lidí, kteří by to mohli dělat k dispozici? Nebo se snažíte jen na někoho přehodit to, že stát opět selhal? Co třeba vaše vláda udělala proto, aby došlo ke zlepšení situace s umístěném dětí do školky? Ještě by mě zajímalo, jak to bude s f...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…