Uprchlíci a postoj Čechů: K tématu se podle politika velmi zajímavě vyjádřil velvyslanec USA Schapiro. Při obědě

17.09.2015 12:44 | Zprávy

„Vím, že jsou na tom uprchlíci mizerně. Podle Ženevské úmluvy ale uprchlík nemá právo říkat si, kam chce,“ uvedl na besedě v Liberci, součásti Fora 2000, bývalý poradce Václava Havla Jan Šolc. Zazněl tu i zajímavý názor od vojenského veterána Františka Gábora (TOP 09): „Syrský problém se bez užití vojenské síly nedá vyřešit. Teď jde o to, jestli evropští politici, ale i obyvatelé Evropy, budou mít k tomuto dost odhodlání a odvahy. Protože to bude náročné pro všechny.“

Uprchlíci a postoj Čechů: K tématu se podle politika velmi zajímavě vyjádřil velvyslanec USA Schapiro. Při obědě
Foto: Vít Hassan
Popisek: Setkání s velvyslancem USA Andrew H. Schapirem na Právnické fakultě UK v Praze

Hlavním tématem letošního ročníku Fora 2000 byl vztah mezi demokracií a vzděláním. Sílí obecný pocit, že demokracie vstoupila do období nespokojenosti a čelí závažným problémům. Vyčerpala se již demokracie? O těchto otázkách diskutovali v liberecké části akce ve středu 16. září Austeja Landsbergiene z Litvy, hejtman Libereckého kraje Martin Půta, bývalý poradce Václava Havla Jan Šolc a moderátor Ondřej Lochman, jinak též starosta Mnichova Hradiště.

Lochman: „Zdá se mi, že existuje velká propast mezi postojem elit postkomunistických zemí a těch západních.“

Diskuze probíhala trochu symbolicky v místní krajské knihovně, která byla postavena na místě za křišťálové noci vypálené židovské synagogy a nese název Stavba smíření. Ani tady se účastníci nemohli vyhnout současné uprchlické krizi. Hovořili o ní v druhé části pojmenované Demokracie – úspěšný model, ale pod tlakem. „Demokracie je úspěšným modelem v porovnání s režimy severní Afriky a Blízkého východu. Protože na rozdíl od nich nezkolabovala. Evropa je pro obyvatele těchto oblastí zajímavá. Je to dobré místo pro život,“ citoval Ondřej Lochman z knihy egyptského autora Tareka Osmana hlavní důvody imigrace do Evropy. „Na straně politiků je určitá schizofrenní situace, kdy jako zástupci demokratického systému, který by měl následovat lidskoprávní hodnoty, se dostali do reality, která má velmi daleko k tomu, abychom se racionálně mohli bavit o řešení,“ poukázal Lochman na současný rozjitřený stav společnosti. „Zdá se mi, že existuje velká propast mezi postojem elit postkomunistických zemí a těch západních. Když se podíváme na vyjádření maďarského premiéra Viktora Orbána a německé kancléřky Angely Merkelové, tak tam není nic společného. Jak je to možné? Jaké jsou hlavní důvody, které vytvořily tak velkou názorovou propast mezi východními a západními zeměmi EU?“ zeptal se svých hostů.

Nechali jste Němce odvézt Židy, pak vyhnali Němce a rozdělili se se Slovenskem

Jako první odpověděl hejtman Martin Půta, který připomenul sobotní návštěvu amerického velvyslance Andrewa Schapira. „Když jsme byli na obědě na Ještědu, rozebírali jsme i otázky imigrace. Pro mě bylo zajímavé, že americký pohled je úplně jiný než evropský. Říkal, že oni jsou národ, který vznikl imigrací. Přesto, když přijde nějaká imigrační vlna, tak jsou nejdříve Američané znejistělí. Ale protože ví, že ty předchozí dopadly dobře, tak se s ní nějak smíří. A že Češi mají problém, že nejdříve nechali Němce, aby odvezli Židy, potom vyhnali Němce a rozdělili se se Slováky. Takže jsme možná nejvíce homogenní společnost v Evropě a máme problém s čímkoliv cizím,“ prozradil hejtman osobní poznámku velvyslance, která nebyla žádným oficiálním vyhlášením ambasády. „Je to trochu krutý pohled zvenku na nás a musím říci, že to vidím podobně. Žili jsme v zemi chráněné ostnatými dráty. A pak jsme nezvládli otázku se Slovenskem a teď máme problém, že k nám někdo chce zvenku. I když on k nám nikdo moc nechce. České obavy z imigrace jsou iracionální, protože nejsme cílová země. Pašeráci imigranty varují – Pozor v Česku to dobré pro vás nebude,“ upozornil hejtman. „To pro nás není moc dobrá zpráva, protože, když naši lidé utíkali v roce 1948 a pak 1968, dveře v Rakousku a Německu otevřené byly,“ zavzpomínal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…