V Táboře bude draze: Lidé zaplatí víc za vodu, zdraží odpad i MHD

21.10.2012 14:20 | Zprávy

Jedním z nejdražších měst nejen na jihu Čech, ale i v ČR, je pro život ve vztahu k příjmům jihočeský Tábor. Kubík vody už stojí stokorunu, teď na občany čeká zvýšení cen za komunální odpad a důchodcům podraží MHD. A tím to nekončí! Od ledna se zvýší i plyn a možná vzhledem k DPH i další služby.

V Táboře bude draze: Lidé zaplatí víc za vodu, zdraží odpad i MHD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Už od října musí lidé hlouběji sáhnout do kapsy kvůli vodnému a stočnému. Voda má v Táboře nyní s nadsázkou řečeno - pomalu cenu zlata. Na Táborsku o ceně vody nerozhodují zastupitelstva, ale jednatelé Vodárenské společnosti, tedy starostové těchto tří měst. Pohyblivá částka vzrostla oproti dosavadní ceně o 6,01 korun bez DPH a dosahuje částky 76,74 korun za kubík.

Se započtením daně, kterou spotřebitel samozřejmě musí zaplatit, je to 87,48 korun za kubík. Pevná složka ceny za vodoměr zůstává beze změny. U nejběžnějšího bytového vodoměru to dělá přes dva tisíce korun za rok. Dalších 37 korun si musí spotřebitel připočíst za takzvanou pevnou složku. A tam už se ukáže cena 124 korun za kubík.

„Hlavní vliv má vysoké zatížení za úvěr na obnovu korun vodohospodářské soustavy a další rostoucí náklady,“ vysvětlil pro ParlamentniListy.cz starosta Tábora Jiří Fišer (T2020). Jenže, to lidi příliš nezajímá. Zajímá je, že platí čím dál více, i když čím dál méně spotřebovávají.

„Opravdu se sprchujeme obden, vanu si dám jednou týdně a platím ročně 15 tisíc za vodu a stočné pro tříčlennou rodinu. Je to hrozné. A teď zdraží i odpad a taky MHD,“ řekla Marie Daňková, která je již v důchodu a doma s ní a s manželem žije ještě její téměř pětaosmdesátiletá maminka.

Zdraží také odpad!

Od ledna by měla zdražit také částka za svoz komunálního odpadu. Ze současných 500 korun na osobu a rok, to bude 720 korun. Ale splatné ve dvou splátkách.

„Rada města Tábora doporučuje zastupitelstvu města schválit změnu místního poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a příslušnou obecně závaznou vyhlášku. Vzhledem k tomu, že v současné době je z inkasa poplatku pokryto cca 50 procent nákladů na likvidaci odpadů, tedy asi 17 milionů korun, přičemž náklady na veškerou manipulaci s odpady budou činit přes 34 milionů korun,“ řekl starosta.

Horní hranice poplatku byla zákonem posunuta až na 1000 korun za osobu a rok. To zatím druhé největší jihočeské město nevyužilo.

Důchodci si připlatí za MHD

O další peníze přijdou lidé, hlavně cestující v Táboře, především senioři, kteří jezdí MHD. Sdružení měst a obcí okresu Tábor se intenzivně zabývalo a zabývá financováním MHD pro rok 2013. Zejména pak s ohledem na skutečnost  předpokládaného nárůstu provozní ztráty.

Důvody nárůstu provozní ztráty jsou snížení tržeb kvůli zvýšení DPH, snížení části dotace od společnosti TESCO a také zvýšení nákladů na PHM, mzdy a odložené placení autobusů z investic.

Nově to má být tak, že lidé ve věku 65-70 budou platit plné jízdné, avšak jednotně v úrovni nejnižší platby za jedno pásmo – tedy 10 korun bez ohledu na vzdálenost jízdy. Cestující nad 70 do 75 budou hradit obdobně částku 5 korun bez ohledu na vzdálenost. A až lidé starší 75 let budou jezdit zdarma.

Ztráta pro provoz MHD pro Tábor je přes 24 milionů korun ročně. A ty prostě zaplatí cestující. Vedení radnice by přitom stále více chtělo preferovat, aby lidé více využívali autobusy. Na to ale cestující namítají.

Jedno z nejdražších měst

„Jezdím hodně k dceři na druhou stranu Tábora a teď, když už to nebudu mít zdarma, si rozmyslím, jestli tam budu jezdit, nebo budu u ní přespávat, abych jí mohla dvě děti hlídat. Ona je samoživitelka a musí chodit do práce,“ dodala sedmdesátiletá Jaroslava Kotalíková.

Tábor je dlouhodobě městem, kde se lidem s nižšími příjmy žije hodně draze. Patří k jednomu z nejdražších měst v Česku, spolu s Pískem a Českými Budějovicemi s ohledem na poměrně nízké příjmy Jihočechů. Ale jednoduché to nemají ani lidé s handicapem.

Například v bytech pro postižené často handicapovaní platí více, než činí jejich invalidní důchod. Kdyby neměli sociální příspěvky, skončili by patrně na ulici. Přitom jde často o byty, které město stavělo se státní či jinou dotací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kraus

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

11:40 „Prasárna.“ Babiš vyletěl nad 34 miliony utracenými Foltýnem. A nejen to

Fialova vláda bude za 34 milionů korun z peněz daňových poplatníků v kampani propagovat „státní téma…