Zanedlouho nastoupí k výkonu trestu. Donedávna jeden z nejsledovanějších úředníků země je nyní navenek klidný, ale uvnitř něj všechno vře. Petr Kušnierz označovaný za hlavního vymahače údajné severočeské mafie sedí sklesle v salonu jedné pražské hospody a bod za bodem rozebírá verdikty, jimiž ho soudci poslali do vězení. Není klasickým odsouzeným, co se vyviňuje úplně ze všeho. Otevřeně přiznává hříchy mládí, ale dle něj politicky podmíněný nedávný rozsudek bez jediného pádného důkazu prostě považuje za justiční výsměch spravedlnosti.
Zločin a trest
Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz byl obviněn na začátku roku 2011 ještě s dalšími lidmi. Pak byl opakovaně soudem poslán do vazby, až si letos na začátku roku vyslechl u Vrchního soudu v Praze verdikt pěti let odnětí svobody. Podle rozsudku žádal od předkladatelů projektů na úplatcích miliony a necelých tři sta tisíc korun fyzicky převzal. Za dovedení celé kauzy do konce byl ústecký státní zástupce Vladimír Jan oceněn jako Právník roku. Nicméně dle odsouzeného Kušnierze bylo vše úplně jinak.
Státní zástupce byl třeba fotografem přistižen, že při soudu pospával stejně jako ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při některých jednáních. Tady ale šlo o zločin a trest. „Všechno poskládali jako puzzle. Například odposlechy. Mafie na severu Čech je chiméra vyfabulovaná médii a to říkám otevřeně. Média právě v této kauze hrála hlavní negativní roli. Vždyť svědci u soudu říkali, že mě znají z médií a pak si mě spletli s jiným obžalovaným. Prostě k pláči,“ rozčílil se muž a při debatě si vyměnil brýle.
Soudní střípky
Na táhnoucí se soudy vzpomíná dost nažhaveně. „Během procesu jsem nabyl dojmu a přesvědčení, že šlo o politické zadání. V rozsudku ústecká soudkyně třeba napsala, že Rada regionu soudržnosti Severozápad sídlila v domě Patrika Oulického, toho jsem přitom znal jen díky médiím. Takže, co to s tím mělo společného,“ podotkl. U soudů si prý někteří svědci pletli obžalované, na nahrávkách nebyly patřičné důkazy a vůbec celý proces vykazoval dost velké známky zmatečnosti. Soudkyně třeba ČSA požádala o výpis, kde byli obžalovaní, včetně osob nesouvisejících s případem, jako Jana Vaňhová, Roman Houska, Jiří Šulc a podobně, od roku 1990. Podle tohoto výpisu byl třeba Petr Kušnierz v době své vazby ve Varšavě.
„Sdělení obvinění bylo jen překopírováno do sdělení obžaloby a pak do rozsudku. Nic moc se v těchto dokumentech neměnilo. Takže když má soud zkoumat vinu, tady jen kopíroval. Do slova a do písmene,“ vysvětlil a dodal: „Říkají, že jsem ovlivňoval projekty. Když se ale někdo opravdu podívá na systém práce v rámci úřadu regionální rady dotačního úřadu Severozápad, tak musí konstatovat, že z pozice ředitele nešel ovlivnit žádný projekt. Z mé pozice by přeci bylo absurdní, abych přijal úplatek a nedotáhl projekty do konce. Vždyť to bych mohl udělat jednou. No a podle obžaloby jsem to prý udělal třikrát a další obvinění jsou prý v zástupu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský