„Jde o zoufalství a myslím si o tom jen to nejhorší.“ Tak se vyjadřuje asi nejagilnější zájemce o Hrad Miloš Zeman o nové obměně vlády. Ze slučování některých ministerstev v obrovské byrokratické komplexy má obavy. Přestože se tím dá voliči najevo, jak vláda redukuje stavy úředníků, může to vést ještě k větší přebujelosti státního aparátu.
Amatéry za amatéry
Minulý týden nastoupili do funkcí tři noví ministři. Na obraně začala vládnout vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), na dopravě Zbyněk Stanjura (ODS) a ministrem bez portfeje se stal právník Petr Mlsna. „Ministr obrany by měl vědět, jak vypadá tank. Odvolání generála Vlastimila Picka jako první nástupní čin ministryně Karolíny Peake znamená, že se zbavila jednoho z mála lidí, který obraně skutečně rozumí. Nevšiml jsem si, že by se další dva ministři nějak více věnovali ať už dopravě nebo jakýmkoliv jiným resortním činnostem,“ sdělil Zeman s tím, že zastává konzervativní stanovisko, že by každý ministr měl rozumět svému resortu.
Čachry na vládě pokládá Miloš Zeman opravdu za projev zoufalství. „Osobně jsem samozřejmě také měnil ministry. Nicméně jsem jednoho odborníka poté, co se unavil, nahradil jiným odborníkem, který ještě nebyl unaven. Zatímco současný premiér jednoho amatéra nahrazuje druhým amatérem,“ řekl ParlamentnímListům.cz. Vedle pravolevé politické diferenciace totiž uznává ještě mnohem hlubší a podstatnější diferenciaci. Jde o rozlišení na profesionály a amatéry.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský