Nerovné školné. Kdo víc vydělá, víc zaplatí

17.06.2010 11:18 | Zprávy

Výše školného se bude s největší pravděpodobností odvíjet od zájmu o daný obor. Například studenti ekonomických oborů můžou počítat s nejvyšší sazbou, budoucí učitelé nebo technici by naopak mohli platit jen minimální školné.

Nerovné školné. Kdo víc vydělá, víc zaplatí

Budoucí vládní koalice počítá s placením školného až deset tisíc korun za semestr. Podle čeho se ale bude cena odvíjet? Podle Hospodářských novin bude záležet na tom, jaký tip vysoké školy si student vybere.

Pokud bude studovat například ČVUT, o jejíž technické obory není až takový zájem, je podle rektora Václava Havlíčka možné, že v případě výborného prospěchu mu bude školné odpuštěno.

„Se školným souhlasím pouze za předpokladu, že nejlepší studenti dostanou celé školné vráceno formou prospěchového stipendia," řekl HN rektor ČVUT Václav Havlíček.

Učitelé budou splácet až dlouho po absolutoriu

Pokud půjde student na pedagogický obor, nejspíše nezaplatí desetitisícovou hranici a splácení školného si hodně odloží. Než totiž mladý učitel dosáhne na průměrné mzdy, která činí 22 748 korun, uplyne několik let. Nástupní plat čerstvého kantora se totiž pohybuje okolo 15 tisíc korun.

Naopak student, který si zvolí studium ekonomie nebo práva pravděpodobně zaplatí nejvyšší sazbu. Tento druh vzdělání však absolventům slibuje zajímavé platy. „Dá se předpokládat, že budeme školou, která bude mít školné na té vyšší úrovni," uvedl rektor VŠE v Praze Richard Hindls. Škola se však podle jeho slov vynasnaží použít peníze na častější zahraniční stáže a na kvalitnější vyučující.

Čtěte také:
Stačí nám dvacet vysokých škol. S přímým školným, radí odborník

Foto:Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mab

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…