Střet názorů nad zápisným vysokoškoláků: K lékaři s gymplem byste nešli

26.12.2012 20:50 | Zprávy

Zavést zápisné na vysokých školách se pravděpodobně nepodaří dříve než od roku 2014. Ministr školství Petr Fiala (nestr.) totiž nedávno uvedl, že nebude možné stihnout zavést zápisné už od příštího akademického roku. Zda budou vysokoškoláci za své studium platit, či ne, se tak ukáže až po příštích sněmovních volbách. Je ale pravděpodobné, že zápisné zavedeno nebude. Tedy v případě, že volby nevyhraje pravice.

Střet názorů nad zápisným vysokoškoláků: K lékaři s gymplem byste nešli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Diskuse kolem zpoplatnění vysokoškolského studia rozdělilo společnost na dva tábory. Jedni jsou pro zavedení zápisného, jelikož věří, že jde o investici do postavení na pracovním trhu a že tento krok povede ke zvýšení prestiže našich univerzit a hodnoty vysokoškolského titulu jako takového. Odpůrci zápisného hovoří například o tom, že v řadě zemí Evropské unie od plošného zpoplatnění vysokoškolského studia upouštějí, protože podle analýz nevedlo ke zvýšení úrovně vysokých škol. Navíc se kritici obávají také toho, že méně solventním uchazečům o studium může zápisné zabránit studovat úplně anebo zkomplikovat budoucnost kvůli splácení bankovních půjček.

Dienstbier: Zpoplatnit studium by mohlo být protiústavní

Senátor a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier (ČSSD) dokonce tvrdí, že celá diskuse kolem zpoplatnění studia na vysokých školách je protiústavní.„Česká republika je signatářskou zemí mezinárodního paktu o hospodářských, sociálních a kulturních právech a tento pakt zavazuje všechny státy, které ho podepsaly, k tomu, aby zaváděly bezplatné vzdělání na vysokých školách. Toho my jsme dosáhli a podle judikatury našeho Ústavního soudu jednou dosažená úroveň ochrany lidských práv nemůže být snížena. Takže celá diskuse o zavedení školného je v rozporu s ústavou a její zavedení by odporovalo také závazku, který Česká republika převzala,“ uvedl ParlamentnímListům.cz.

Po únorových protestech studentů v rámci takzvaného Týdne neklidu došlo na odstoupení obhájce zpoplatnění studia a ministra školství Josefa Dobeše. Ten proti sobě poštval akademickou obec například výroky o studentech jako parazitech společnosti, na které musí přispívat i prodavačka v Kauflandu, aniž sama má dítě na vysoké škole. Po jeho odchodu se novým ministrem stal Petr Fiala (nestr.), který nyní tvrdí, že zápisné od příštího akademického roku zavedeno nebude.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Michal Kučera byl položen dotaz

Bude podle vás další světová válka?

Aspoň z vaší věty - geopolitická rovnováha světa, která jej posledních 80 let uchránila před světovou válkou se rozpadla, to vypadá, že si to myslíte. A kdo by proti sobě jako stál? Ano Rusko je proti všem, ale netvrdí třeba právě vaše strana, jak je Evropa jednotná? A myslíte, že je na místě si stě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…