Studentka bez rodičů je sociálně slabá, ale platí desetitisíce. Podle školy je to běžné

19.01.2014 15:17 | Zprávy

Několik studentů Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (UJEP) možná bude mít problém v příštím semestru pokračovat ve svém prodlouženém studiu. Důvodem je výše poplatků, které za to škola chce a které jsou podle nich neúměrné, a to i oproti jiným univerzitám, které však nesídlí v nejchudším kraji a s nejmenším procentem vysokoškoláků. Vysoká škola se brání tím, že nic neporušuje.

Studentka bez rodičů je sociálně slabá, ale platí desetitisíce. Podle školy je to běžné
Foto: SSŠVT
Popisek: Soukromá střední škola výpočetní techniky NEPOUŽÍVAT

Studentce Petře Zalabákové zemřeli rodiče, což je důvod, proč by teoreticky dle směrnice rektora mohla čerpat stoprocentní úlevu. Přesto jí děkanát nic neodpustí a musela platit 22 tisíc za semestr. „Zákonné školné jsem zaplatila. Ale jsem případ pobírání sociálních dávek, nejsem v tom dobrovolně,“ říká smutně.

Mezi relevantní důvody pro snížení poplatku nebo jeho úplné prominutí podle prorektorky pro studium UJEP Aleny Chvátalové patří vždy vážné zdravotní důvody, tíživá sociální situace studenta jako například pobírání sociálních dávek, rodičovská dovolená, dlouhodobá péče o osobu blízkou a podobně. Dále také vynikající studijní výsledky, reprezentace fakulty, studijní pobyt v zahraničí či úspěšné ukončení studia do 60 dní od vzniku poplatkové povinnosti. „Poplatek za prodlužování studia je prostě sankce pro ty, kteří dlouho nebo opakovaně neúspěšně studují,“ podotýká přitom prorektorka.

„Smrt rodiče nikdo neovlivní... Přesto mi někteří docenti na škole řekli, že tam nemám co dělat, že zabírám místo jiným. Má situace mi nedovolí v letním semestru celou výši školného zaplatit a budu se proti němu odvolávat,“ dodává studentka Zalabáková.

Poplatek je ze zákona vyměřován vždy prostřednictvím rozhodnutí, proti kterému mají studenti právo se odvolat. V rámci přezkumného řízení je pak možné rozhodnutím rektora vysoké školy poplatek ještě snížit či úplně prominout, popřípadě je možné takový poplatek rozložit do splátek a stanovit individuální splátkový kalendář. Mnozí studenti v kraji s vysokou chudobou tak často zahajují svou dluhovou spirálu.

„Možnosti úlev z poplatkové povinnosti jsou pro studenty naší univerzity transparentně zveřejněny, v případě nejistoty může navíc student své odvolání také zkonzultovat na fakultním studijním oddělení nebo na studijním oddělení rektorátu, které v této oblasti poskytuje poradenství všem studentům univerzity,“ reaguje prorektorka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…