Venkovské učitele mrazí. Dobeš bude počítat děti, podle toho bude štědrý

05.01.2012 19:31 | Zprávy

Pobouřené venkovské školy a strach mezi některými pedagogy, ale i rodiči dětí. To je podle některých pohledů učitelů důsledek navrhované reformy systému financování regionálního školství. „Pokud se s tím něco neudělá a nezabrání se tomu, aby to v navrhované formě prošlo, budeme jen zírat,“ říká jedna z pedagožek ParlamentnímListům.cz. Ministerstvo školství naopak tvrdí, že vše přinese ve finále jen pozitiva.

Venkovské učitele mrazí. Dobeš bude počítat děti, podle toho bude štědrý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Dobeš

Pro to, aby si čtenář mohl udělat svůj úsudek se ParlamentníListy.cz pokusily sehnat co nejvíce informací. V případě, že by se ministerstvo školství mýlilo, ukáže chyby, bohužel, až praxe.

„Pobouření venkovských škol je obrovské – hned z několika důvodů. Každopádně je třeba, aby si lidé uvědomili,  že jde svým způsobem o zásadní změny struktury školství na dlouhá léta. Já bych to dokonce přirovnala k vývoji školství a vzdělávání u nás v 19. století,“ řekla ParlamentnímListům.cz  ředitelka ZŠ německo-českého porozumění na Praze 8 Eva Marešová. A jak dodala, ačkoli si je sama vědoma toho, že podle ní jde o změnu pro mimopražské školy téměř likvidační, i její škola by podle nových propočtů přišla v roce 2013 (kdy by měla reforma začít platit) o skoro polovinu peněz od státu – a ta činí dva miliony korun.

„Víte, naše základní škola je přitom optimální – daří se nám mít 26 dětí ve třídě. I tak bychom zřejmě ale o peníze přišli. Podle optimalizací, jež však nastavuje ministerstvo, by i pro venkovské školy bylo nezbytné, aby měly ve třídách alespoň 22 žáků, optimálně 24. Budou-li jich mít méně, budou dostávat výrazně méně peněz. Ty školy pak nebudou mít šanci se udržet,“ vysvětluje svůj pohled na věc ředitelka školy Marešová. A znovu opakuje. „Takto se určí na dlouhé roky dopředu úroveň našeho vzdělávání,“ varuje.

Krátký čas na prostudování a nemožnost připomínek od škol

Nelíbí se jí ani to, že ministerstvo zveřejnilo znění této reformy 28. listopadu 2011 a 12. ledna 2012 bude uzávěrka připomínek, poněvadž od roku 2013 by změny měly vejít v platnost. Stejně tak se z odborné veřejnosti objevuje kritika toho, že nebyl dán prostor k vyjádření školám, ale jen několika pověřeným institucím.

Náměstek ministra školství Ladislav Němec však tvrdí, že jde o nepochopení záměrů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

Jste pro uzákonění eutanazie?

Dobrý den, dočetla jsem se, že se v senátu otevřelo téma uzákonění eutanazie. Znamená to, že se tím někdo bude opravdu zabývat? Přijde mi, že se jako politici tomuto tématu vyhýbáte jako čert kříži. Nemyslíte, že pro řadu lidí může být vysvobozením? Jsem si samozřejmě vědoma toho, že jde asi o nejvá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

9:24 Od 16 k volbám, už letos, velí EU. A školí. V Německu se jí to tvrdě vrací

Povolební rozložení politických sil v Evropském parlamentu (EP) letos mohou rozhodnout hlasy od mlad…