„Největší výhodou patinující oceli je úspora za protikorozní ochranu. Ocel vydrží bez údržby až 80 let, aniž by se její povrch musel chránit povlakem či nátěrem,“ uvedl Zdeněk Vašek, řešitel projektu z oddělení výzkumu a vývoje ArcelorMittal Ostrava. Kromě finančních úspor přináší použití oceli Arcorox® také další výhody jako zkrácení doby výstavby a omezení nepříznivých dopadů na životní prostředí způsobených použitím nátěrových hmot nebo pokovením. Všechny zkoušky nové oceli proběhly úspěšně a nyní čeká huť na certifikaci, po níž bude profily z oceli Arcorox® vyrábět na Středojemné a Hrubé profilové trati. Nový výrobek nalezne uplatnění zejména v ocelových konstrukcích jako jsou mosty, otevřené haly či různé druhy stožárů.
ArcelorMittal Ostrava nyní spolu se stavební fakultou VŠB-TUO testuje chování výrobků z nové oceli v praxi. V areálu huti byly z profilů z patinující oceli Arcorox® postaveny tři modely stožárů elektrického vedení. Během experimentu bude na stožárech sledován vývoj ochranné vrstvy patiny a chování různých typů šroubových spojů. „Hlavním cílem našeho pokusu je monitorovat tvorbu patiny v průběhu životnosti celé konstrukce a nalézt nejvhodnější typ šroubového spoje pro stožáry vysokého a velmi vysokého napětí,“ uvedl hlavní řešitel projektu Vít Křivý ze stavební fakulty VŠB-TUO.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva