Malé modulární reaktory (SMR) jsou pokročilé reaktory o výkonu až několika stovek megawattů, které mají ve srovnání s konvenčními jadernými bloky menší rozměry. Podle aliance ztělesňují inovativní bezpečnostní prvky, které otevírají cestu pro integraci jaderných technologií do nových průmyslových aplikací, a zvyšují tak jejich atraktivitu pro investory.
To potvrzuje i tento týden vydané prohlášení 14 finančních institucí (mimo jiné například Bank of America, Barclays, BNP Paribas, Goldman Sachs, Morgan Stanley, Rothschild & Co, nebo Societe Generale), v němž vyjadřují podporu dlouhodobých cílů růstu globální výroby jaderné energie a rozšíření širšího jaderného průmyslu s cílem urychlit energetickou transformaci.
V plánu až ztrojnásobit celosvětovou jadernou kapacitu do roku 2050, který oznámili světoví lídři na loňské klimatické konferenci OSN, mají hrát malé modulární reaktory významnou roli. O významu, jaký věnují energetické společnosti rozvoji malých modulárních reaktorů, svědčí mimo jiné i aktivity Skupiny ČEZ. První modulární reaktor plánuje Skupina ČEZ postavit poblíž jihočeské Jaderné elektrárny Temelín v první polovině 30. let.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva