„Na rozdíl od stavebnictví druhá vlna koronaviru zatím průmysl výrazně nezasáhla. Průmyslová produkce poprvé od května 2019 dokonce meziročně mírně vzrostla. Zásluhu na tom má především automobilový segment, který se snaží alespoň částečně dohonit jarní výpadek ve výrobě. Meziroční pokles zaměstnanosti se v říjnu, podobně jako v září, držel na úrovni čtyř procent. Od počátku roku průmyslová produkce klesla celkově o necelých 10 %,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Průmyslová produkce1 v říjnu 2020 byla reálně meziměsíčně vyšší o 3,0 %. Meziročně vzrostla o 1,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,6 procentního bodu, růst o 13,9 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,4 p. b., růst o 5,6 %) a výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,4 p. b., růst o 5,0 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (příspěvek -1,3 p. b., pokles o 11,9 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek -0,52 p. b., pokles o 6,4 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (příspěvek -0,49 p. b., pokles o 15,2 %).
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách2 v říjnu 2020 meziročně vzrostly o 2,3 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,9 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 3,7 %.
Hodnota nových zakázek2 v říjnu 2020 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 5,2 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 8,4 %, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 1,7 %. K celkovému meziročnímu růstu nových zakázek přispěla nejvíce odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +4,3 p. b., růst o 11,0 %), výroba elektrických zařízení (příspěvek +0,8 p. b., růst o 8,2 %) a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (příspěvek +0,4 p. b., růst o 4,2 %). Nové zakázky klesly v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků (příspěvek -0,2 p. b., pokles o 5,2 %), výroba strojů a zařízení (příspěvek -0,2 p. b., pokles o 2,2 %) a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (příspěvek -0,1 p. b., pokles o 6,2 %).
Průměrný evidenční počet zaměstnanců3 v průmyslu se v říjnu 2020 meziročně snížil o 4,1 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v říjnu 2020 meziročně vzrostla o 2,5 %.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v září 2020 v EU27 meziročně klesla po očištění o vliv počtu pracovních dnů o 5,8 %. Podle předběžného harmonogramu Eurostat zveřejní údaje za říjen 2020 dne 14. 12. 2020.
Poznámky:
1) Meziroční vývoj průmyslové produkce, není-li uvedeno jinak, je publikován po očištění o vliv počtu pracovních dnů. Meziměsíční, popř. mezičtvrtletní tempa jsou očištěna také o vliv sezónnosti. Příspěvky k růstu, nebo poklesu, jsou počítány z dat očištěných o vliv počtu pracovních dnů. Říjen 2020 měl o jeden pracovní den méně než říjen 2019.
2) Meziroční vývoj tržeb v běžných cenách a hodnoty nových zakázek jsou uváděny neočištěné.
3) Ukazatele týkající se zaměstnanosti v průmyslu se vztahují k celé populaci podniků s převažující průmyslovou činností. Ukazatel evidenčního počtu zaměstnanců nezahrnuje osoby pracující na dohody o provedení práce a o pracovní činnosti, pracující majitele podniků a spolupracující členy domácnosti, kteří nejsou v zaměstnaneckém poměru. Do údaje o evidenčním počtu zaměstnanců v průmyslu nejsou rovněž zahrnuti zaměstnanci agentur, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru v odvětví služeb (CZ-NACE 78.2).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva