Česká televize uvede ke sto letům republiky dvoudílný film o Aloisi Rašínovi

03.10.2018 14:04 | Zprávy

Česká televize natočila ke stému výročí vzniku Československa dvoudílný film Rašín, snímek o konci Rakousko-Uherska, vzniku samostatného státu a jeho hrdinech Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše. Ve filmu režiséra Jiřího Svobody se v hlavních rolích objeví Ondřej Vetchý a Miroslav Donutil. První díl uvede Česká televize na ČT1 v neděli 14. října ve 20.15 hod., druhý díl pak následující neděli, 21. října ve stejném čase.

Česká televize uvede ke sto letům republiky dvoudílný film o Aloisi Rašínovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

„Česká televize se na výročí sta let republiky připravovala dlouho, téměř tři roky. Naším cílem bylo vrátit se k tehdejším událostem nikoli jako k izolovanému jevu, ale jako k důsledku i příčině dlouhodobého vývoje naší společnosti. Vznikla tak řada dokumentů, které sledují různé aspekty tehdejšího dění. A vznikl také dvoudílný film, který do středu pozornosti staví dvě osobnosti, jež, neprávem, zůstávaly dlouho spíše na okraji pozornosti. Aloise Rašína a Karla Kramáře. Je to film, který nabídne méně obvyklý pohled na vznik republiky, a věřím, že se k němu budou diváci rádi vracet třeba i za deset let,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

„Je až těžko k uvěření, jak málo je toho v obecném povědomí známo o Aloisi Rašínovi, když pochopíte, jak obrovskou a nezastupitelnou roli hrál tento tvrdohlavý a zásadový muž ve vzniku samostatného Československa. Dvoudílný film Rašín snad tento dluh částečně splácí," říká ředitel vývoje nových pořadů České televize a kreativní producent filmu Jan Maxa.

Alois Rašín byl nedílnou součástí událostí předcházejících vzniku samostatného státu. Spolu s dalšími „muži října“ a Karlem Kramářem, kterého ve filmu ztvární Miroslav Donutil, se o vznik Československa zasloužili stejnou měrou jako Masaryk s Benešem. Zatímco Masaryk s Benešem působili v zahraničí, Rašín, Kramář a další stateční lidé organizovali odbojovou informační síť Maffie, která zástupcům v exilu dodávala potřebnou legitimitu. A byli to právě Kramář s Rašínem, kteří – paradoxně nikoli za činnost v Maffii – byli odsouzeni za vlastizradu k trestu smrti. Ač se v mnohém názorově lišili, oba věděli, že součástí vlastenectví je ochota obětovat se pro svou zemi.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Proč jste smazal vlastní komentář o Pospíšilovi?

To jste tak rychle změnil názor nebo si jednoduše za svými názory nestojíte? A uvažujete, že byste se lídrem kandidátky nebo předsedou strany stal sám?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Místo profesionálům z Teplárny Trmice bude nyní Renault Trafic k ruce dobrovolným hasičům z Telnice

14:59 ČEZ: Místo profesionálům z Teplárny Trmice bude nyní Renault Trafic k ruce dobrovolným hasičům z Telnice

Důvod k radosti mají dobrovolní hasiči z SDH Telnice. U příležitosti svého plesu totiž dostali od Sk…