Český ostrovní dům: První Češi získali nejvyšší ocenění EK. Bez dotací inspirují celou Evropu

11.06.2018 8:49 | Zprávy

Přední činitelé evropské politiky se již tradičně začátkem června potkali u příležitosti tzv. Evropského týdne udržitelné energetiky (EU Sustainable Energy Week). Organizátorem je Evropská komise a poprvé v historii zaznamenala tato událost i obrovský český úspěch.

Český ostrovní dům: První Češi získali nejvyšší ocenění EK. Bez dotací inspirují celou Evropu
Foto: ceskyostrovnidum.cz
Popisek: Český ostrovní dům - logo

V hlavním bodu programu, před naplněným sálem Evropské komise, z rukou Miguela Arias Caneteho, evropského komisaře pro energetiku a ochranu klimatu, převzali nejvyšší cenu, tzv. EU Sustainable Energy Award, Pavel Podruh a Jakub Hořický z projektu Český ostrovní dům. Ten se dlouhodobě zabývá koncepty budov v různé míře zdrojové soběstačnosti a vývojem vlastních energetických produktů pro domácnosti.

Jak uvedl Canete ve svém úvodním proslovu: „Ocenění EU Sustainable Energy Award je vlajkovou lodí Evropské komise, která každoročně vybírá z obrovského množství projektů z celého kontinentu. Hledáme subjekty, které významně pomáhají urychlovat celospolečenský přechod k obnovitelným zdrojům a čistšímu systému energetiky.“

Projekt Český ostrovní dům založil Pavel Podruh v roce 2016 a od té doby vybudoval robustní generátor návrhů energeticky soběstačných budov, které zdarma poskytuje veřejnosti. Kromě jiného projekt také provozuje velkou studentskou architektonicko-technologickou soutěž, vyvinul vlastní systém řízení energetiky v budovách a dokončil prototyp vlastního bateriového úložiště pro domácnosti.

Přímo na pódiu Pavel Podruh uvedl: „Misí Českého ostrovního domu je urychlování nástupu čistších technologií, sdílení a decentralizace do běžných domácností a budov. Možná si z našich nápadů někdo vybuduje vlastní podnikání, to je vlastně i cílem. Jsme tým čtyř lidí a nemáme žádné evropské ani státní dotace. Jsme malá společnost, pracujeme zespodu, ale máme žraločí dravost.“ EU Sustainable Energy Award získal Podruh v ktegorii Young Energy Leaders. Ceremoniál uzavřela Pirjo Jantunen ze Světové energetické rady: „To co jsme letos obzvlášť hledali byl inovativní přístup, něco co by nás inspirovalo po celé Evropě a co by bylo možné replikovat v dalších zemích. Našli jsme to.“

Český ostrovní dům vznikl v roce 2016 jako přirozený důsledek této doby plné neuvěřitelných inovací, pokroku a myšlenkové otevřenosti. Studiem soběstačnosti se tým projektu usilovně snaží uvažovat nad možnostmi dalšího evolučního kroku stavby domova, udržitelněji zachovávajícího současný standard životní úrovně. Tento proces zahrnuje ostrovní, hybridní a v budoucnu i aktivní budovy. Více informací naleznete ZDE.

Kompletní vizualizace dvojice chystaných ostrovních domů ke stažení ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

22:31 Lesy ČR postavily nádrž u Letovic

Novou vodní nádrž postavily Lesy České republiky za bezmála čtyři miliony korun u Letovic v Jihomora…