„Ministerstvo spravedlnosti argumentuje, že věřitel si má ohlídat, komu půjčuje peníze. Jenže věřitelé nejsou jen poskytovatelé půjček, kteří mají možnost a nově i povinnost si spolehlivost dlužníka předem důkladně prověřit. Jsou to také prodejci a poskytovatelé řady dalších služeb, pronajímatelé bytů, samoživitelé či sám stát. Zrušením minimální hranice pro oddlužení by ztratili jistotu alespoň nějaké minimální výtěžnosti, která je ostatně již nyní mimořádně nespravedlivá,“ upozorňuje v rozhovoru pro portál FAEI Pavel Staněk.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán totiž prosazuje, aby dlužník nemusel v osobním bankrotu během pěti let ve splátkách vrátit ani třicet procent, jako dnes, k tomu, aby získal absolutní ochranu před exekucemi. Od příštího roku by mu mělo stačit jen to, že zaplatí náklady insolvence. Pár drobných ve srovnání s tím, co někteří lidé dluží. A často nejde zrovna o zoufalce, ale o filuty, kteří to, že dluží druhým, mají jako předmět podnikání.
Pikantní na tom je, že podle soudů mohou ochranu před věřiteli dokonce získávat i dlužníci, kteří byli před tím odsouzeni za krádeže aut a úvěrové podvody, jak upozorňují právníci z insolventního projektu Zdluhu.cz.
Podle Staňka není ale v souladu s principy právního státu to, že o osobní bankrot může žádat i dlužník, který byl pravomocně odsouzen za podvod. Považuje to za poselství státu „pořádně si nakraď, vracet nic nemusíš.“
Celý rozhovor s Pavlem Staňkem si můžete přečíst zde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva