Greenpeace opakovaně vyzvalo švédskou vládu, aby německé povrchové doly a uhelné elektrárny neprodávala, ale namísto toho co nejdříve ukončila jejich provoz. Minulý týden Vattenfall přesto vyzval případné zájemce o koupi, aby podali své přihlášky. Termín pro jejich podání uplynul dnes v poledne. Zájem v minulosti projevily i české firmy ČEZ a EPH. Pokud se skutečně přihlásily, budou o koupi firmy muset soutěžit s Greenpeace.
Ve hře je několik Horních Jiřetínů a otvírání nových dolů
Vattenfall provozuje v německé Lužici 5 uhelných dolů (1), které každoročně těží 63 miliónů tun uhlí (tedy 1,5 krát více, než celá Česká republika). Jeho uhelné elektrárny mají instalovaný výkon přes 10 GW (tedy pětinásobek Temelína).
V případě, že Vattenfall své doly prodá firmám ČEZ či EPH, je velmi pravděpodobné, že noví vlastníci se budou snažit o rozšíření dvou stávajících (Welzow-Süd a Nochten) a dokonce otvírku tří nových povrchových dolů. Případné rozšíření stávajících dolů a otevření nových by smazalo z povrchu zemského osm obcí. Vattenfall sice letos oznámil, že plány na bourání opouští, nový vlastník však může toto rozhodnutí přehodnotit.
Programová ředitelka švédské kanceláře Greenpeace Annika Jacobson dnes uvedla:
“Greenpeace se tím, že se přihlásilo do výběrového řízení na prodej uhelné divize Vattenfallu, rozhodlo aktivně přijmout odpovědnost za ochranu klimatu. Švédská vláda si nemůže dovolit prodat důl firmě, která bude pokračovat v pálení tak obřího množství uhlí. To si Švédsko nemůže před blížící se světovou konferencí o klimatu v Paříži dovolit. Vattenfall a švédská vláda musí přijmout zodpovědnost i za emise, které se vypouštějí mimo hranice vlastního státu. Pokud tak neučiní, je řada na nás. Uhlí musí zůstat pod zemí.”
Jan Rovenský, vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR, doplnil:
„Dosavadní postup švédské vlády je groteskně pokrytecký. Tvrdí, že chce snižovat emise skleníkových plynů – ale místo toho, aby doly a elektrárny zavřela, je připravená je prodat tomu, kdo zaplatí víc. Je to přibližně stejné, jako kdyby soucitný majitel otroků řešil svůj problém tím, že je prodá. Jediným správným řešením je samozřejmě jejich osvobození. Bude pak zajímavé sledovat, komu dá vlastník Vattenfallu nakonec přednost: zda nejkrutějšímu plantážníkovi v okolí (tedy ČEZu), nebo někomu, kdo chce dát otrokům svobodu (tedy nám).“
Poznámky pro editory:
(1) Jänschwalde, Cottbus-Nord, Welzow-Süd, Nochten a Reichwalde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva