Jednou z nejdůležitějších rolí Hospodářské komory České republiky v oblasti služeb pro české exportéry je vydávání certifikátů o původu zboží. „Hospodářská komora českým exportérům zajišťuje průvodní dokumenty pro export zboží, neboť prokázání země původu zboží je základním předpokladem pro přiznání jakéhokoliv celního zvýhodnění, a tuto skutečnost je nutno prokázat právě naším certifikátem,“ uvedl prezident HK ČR Vladimír Dlouhý. Právě v této oblasti chtějí HK ČR a EGAP nově úzce spolupracovat. „Podporujeme export, kde je minimálně 50 % českého podílu. Stejné certifikáty, které se používají pro celní účely, bude nyní možné použít i pro stanovení českého podílu, a to u vývozu takzvaných kusových zásilek,“ dodal generální ředitel EGAP Jan Procházka.
Pokud tedy vývozce, výrobce nebo jejich subdodavatel předloží EGAP ke zboží nebo subdodávkám originál Certifikátu o původu, bude to EGAP považovat za doložení výše českého podílu na úrovni minimálně 50% hodnoty vývozu nebo výroby pro vývoz.
Komora samozřejmě zajišťuje i celkovou organizaci zahraničních podnikatelských misí, kterých se pravidelně účastní i zástupci EGAP. Prostřednictvím těchto misí dává podnikatelům příležitost k navázání obchodních vztahů a obecně využití zahraničních obchodních příležitostí. „Uplynulý rok byl pro Komoru z hlediska zahraničních misí velice úspěšný. Za jediný rok se nám totiž podařilo otevřít dveře 17 misím do celkem 20 zemí světa. Za zmínku jistě stojí nové trhy, které se nám podařilo v uplynulém roce navštívit a zahájit tak nová jednání. Jedná se především o naši první misi do Íránu. Za velice zajímavou destinaci, kterou jsme letos navštívili, pak považuji i Omán, kde se naskytly zajímavé příležitosti pro české firmy,“ dodal Vladimír Dlouhý.
Podnikatelských misí bylo v letošním roce skutečně hodně, z pohledu otevírání nových nebo staronových trhů jsou podle EGAP největší příležitosti v Íránu, na Kubě a v některých arabských zemích. „Největší příležitosti vidím v Íránu, samozřejmě po uvolnění bankovních sankcí, ke kterému má dojít v únoru příštího roku, velkou výzvou jsou také země Subsaharské Afriky, kam by měly podnikatelské mise zamířit v příštím roce,“ doplnil Jan Procházka.
V navazování obchodních vztahů s těmito zeměmi chce HK ČR rozhodně pokračovat i v příštím roce. Cílem je co nejefektivněji napomáhat zvyšování významu českým firem v zahraničí. „Jsem velmi rád za to, jakou cestou jsme vykročili, a to i ve spolupráci s EGAP, a pevně věřím v další pokračování nastaveného trendu. Český export je zapotřebí podporovat, jedná se totiž o jeden z hlavních pilířů české ekonomiky,“ dodal Vladimír Dlouhý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva