„Výstava představuje výběr třetihorních zkamenělých rostlin, starých 13 až 14 milionů let, výjimečně dobře zachovaných v podobě listů, plodů, větviček a částí kmenů,“ přiblížila kurátorka výstavy Ludmila Nejeschlebová. Sbírku reprezentuje téměř 200 zástupců fosilní flóry, mezi kterými se nachází mnoho vyhynulých či exotických druhů rostlin, jako je sekvoj, skořicovník, vavřín, ambrovník, lotos a desítky jiných, které se dnes na území střední Evropy již nevyskytují.
Pro lepší představu jsou fosilní otisky doplněny listy a plody jejich současných příbuzných získaných ze slovenských i zahraničních arboret, botanických zahrad a parků. Tyto jedinečné exponáty doplňuje textová část a obrazové rekonstrukce třetihorní krajiny.
Mnoho vystavených exponátů navíc pochází z těžby uhlí handlovsko-novácké pánve. Tato oblast i v současnosti zůstává nejen uhelným, ale i paleobotanickým fenoménem celoslovenského významu. Ve vitrínách ale mohou lidé obdivovat i nejrůznější vzácné kousky od soukromých sběratelů.
„Mezi největší rarity například patří duxit – pryskyřice zachovaná v kmeni stromu,“ dodala Ludmila Nejeschlebová.
Tato svým charakterem ojedinělá výstava je sestavena ze sbírek Hornonitranského muzea v Prievidzi, autorského tandemu Ing. Kataríny Keratové a Ing. Martina Smatany.
Výstava se nachází v přízemí budovy 14 – ve výstavních prostorách muzea a potrvá do 1. března. K výstavě budou připraveny i edukační programy pro školy, které začnou od ledna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva