První den kurzu si záchranáři vykopali tři pracoviště s hloubkou od 50 cm do zhruba tří metrů. „Sněhu bylo dost. Na závětrných svazích až čtyři metry. Kaverny pro úkryt figurantů, které psi hledají, jsme vyhloubili záměrně v různé hloubce. Ty mělké byly určeny pro mladé psy bez větších zkušeností, ty nejhlubší pro výcvik starých ostřílených mazáků. Pátrat po figurantovi, ukrytého pod tak silnou masou sněhu, je samozřejmě obtížnější," vysvětluje Honza Šimeček z kynologické brigády Horské služby.
Hned druhý den začali záchranáři cvičit. Zpočátku šlo o motivační cvičení, kdy pes záměrně vidí, že figurant pod sníh zalézá, a má tedy mnohem větší motivaci ho najít. „Pes moc dobře v ten moment ví, že tam někde je figurant s odměnou v podobě hračky skutečně ukrytý. Nepochybuje, protože ho viděl. Přesně o tom motivační cvičení je," vysvětluje další člen kynologické brigády Honza Hepnar. Pro zkušenější psy už byla druhý den připravena cvičení s velkou plochou, určenou k propátrání, a také cvičení nestandardních situací, kdy například zavalenému figurantovi koukala "z laviny" pouze noha a hlava byla směrem dolů.
Ve středu hafani a jejich pánové trénovali práci s vrtulníkem MI 17 Armády ČR z pražských Kbel. Mladí psi si musí na přítomnost vrtulníku zvyknout, ti starší cvičili vysazování na laviniště pomocí palubního jeřábu a létání v podvěsu. Ve čtvrtek pak přišly na řadu samotné atesty. „Zkoušky jsou dvoukolové a v obou kolech psi musí prokázat požadovanou míru dovedností, ale musí být i pro druhé kolo dostatečně motivovaní jít do akce. Musí se jim zkrátka chtít i přes psychickou i fyzickou únavu pátrat. Z dvaceti psů se právě ona motivace nepovedla u dvou mladších, kteří si atesty budou muset zopakovat. Celkově se ale jedná o velmi dobrý výsledek," vysvětluje vedoucí kynologické brigády Horské služby Pavel Smejkal.
Psovodi museli znalosti v lavinové problematice prokázat v teoretickém testu i praktických dovednostech při práci s lavinových vyhledávačem. „Chtěl bych touto cestou poděkovat zkušenému kynologovi Jiřímu Ščučkovi, který pomáhal s cvičením na obecný rozvoj záchranářských psů, kynoložce Nadě Kramolišové z řad PČR, která nám přednášela metodiku výcviku psa na speciální pátrací akce už od malého štěněte, a také společnosti Fitmin za žrádlo pro naše hafany," uzavírá vedoucí horských kynologů Pavel Smejkal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva