MPO: ČR a Japonsko diskutují, jak jaderná havárie ve Fukušimě přispěla k zvyšování jaderné bezpečnosti

09.02.2016 9:45 | Zprávy

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu Japonska (METI) pořádají dne 9. února 2016 v Kongresovém centru České národní banky společný seminář věnovaný zkušenostem získaným v souvislosti s jadernou havárií v elektrárně Fukušima Dai-iči a následnému zvýšení bezpečnostních opatření.

MPO: ČR a Japonsko diskutují, jak jaderná havárie ve Fukušimě přispěla k zvyšování jaderné bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Tento seminář, jehož uskutečnění navrhl během své návštěvy České republiky v květnu 2015 státní ministr METI Jósuke Takagi, se koná na základě Memoranda o porozumění a spolupráci v jaderné energetice, které v listopadu roku 2014 při návštěvě Japonska společně podepsali ministr Jan Mládek a jeho tehdejší protějšek Jóiči Mijazawa.

Česká republika i Japonsko jsou země, které kromě uhlí nemají další významné zdroje energie, a proto obě země částečně spoléhají na jadernou energii jako důležitý základní zdroj. Japonsko revidovalo své rozhodnutí nevyužívat jadernou energii učiněné krátce po jaderné havárii v elektrárně Fukušima-Dai-či a hodlá navázat na dlouhou tradici jaderného programu. Pro znovuobnovení důvěru v jadernou technologii zpřísnilo bezpečnostní opatření. Obdobně se Česká republika ve své Státní energetické koncepci, která klade důraz na diverzifikaci zdrojů jako důležitého zdroje realizace energetického mixu, rozhodla pro rozvoj jaderné energetiky

„Jadernou energii svět využívá již 60 let a je zřejmé, že její role základního zdroje elektřiny, který přispívá snižování emisí oxidu uhličitého v souladu s COP21, bude spolu s obnovitelnými zdroji i nadále zásadní,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Lenka Kovačovská.

Havárie v jaderných elektrárnách Three Mile Island (1979), Černobyl (1986) a Fukušima Dai-iči (2011) se staly významným impulzem k dalšímu zvýšení bezpečnostních standardů pro současné jaderné elektrárny i pro projektování a nových jaderných zdrojů.

Semináře se zúčastní přední evropští a japonští odborníci z nejrůznějších oblastí souvisejících se zvyšováním bezpečnostních opatření v reakci na havárii ve Fukušimě Dai-iči, včetně odborníků na koncepce, regulátorů, provozovatelů elektráren, dodavatelů energetických celků, vědců i pojišťovacích specialistů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Teď téměř vše kritizujete

Ale jak vám tu kritiku věřit, když dokud jste byli ve vládě, tak jste ani necekli, a to téměř doslova? Vždyť jste ani neprosadili nic z Vašeho pirátského programu? PS: Nemyslíte, že bylo chybou jít do této vlády? Přijde mi, že jste víc slyšet až po vystoupení z ní, jen vám to, co tak najednou říkáte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ERÚ loni řešil téměř čtyři tisíce žádostí o licenci, jen pětina byla podána bez chyb

13:21 ERÚ loni řešil téměř čtyři tisíce žádostí o licenci, jen pětina byla podána bez chyb

Počet žádostí o licenci, které uděluje Energetický regulační úřad (ERÚ), v posledních letech rychle …