Na Středním odborném učilišti včelařském se sešel náměstek pro řízení Sekce lesního hospodářství Patrik Mlynář a další odborníci z Ministerstva zemědělství (MZe), zástupci Státního zemědělského intervenčního fondu, Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, předseda Podvýboru pro myslivost, rybářství, včelařství, zahrádkářství a chovatelství Poslanecké sněmovny Pavel Kováčik a členové včelařských spolků. Tématem byl „Rozvoj a směřování včelařství v České republice v příštích letech“.
Výstupem dvoudenního setkání je usnesení, které obsahuje hlavní témata a směry, jakými by se české včelařství mělo do budoucna vyvíjet, co je potřebné v tomto oboru změnit či upravit.
Zástupci včelařských organizací debatovali o hlavních tématech současného včelařství v ČR. Zaměřili se hlavně na otázky a výzvy v oblasti prostředí pro včely, zdravotního stavu včelstev včetně možností jejich ovlivňování, vzdělávání chovatelů včel, produkty včel, jejich kvalitu a prodej a také legislativu upravující oblast včelařství včetně nástrojů využitelných pro dosažení cílů kladených na včelařství. Zájmem všech zúčastněných složek by mělo být rovnoměrné pokrytí české krajiny zdravými včelstvy, o které pečují odborně vzdělaní chovatelé včel.
Česká republika je zemí, která je z evropského hlediska jednou z nejzavčelenějších s počtem 9 včelstev na km2 (3-4 v pořadí evropských států). České včelařství podporuje MZe dotačními programy zaměřenými na různorodost krajiny, a tím i na zajištění včelí pastvy. Přímo na podporu včelařství poskytne MZe v příštím roce jako národní dotaci 105 miliónů korun (letos to bylo 100 milionů korun).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva