Na našem území by v tomto případě vznikly improvizované hotspoty – registrační místa, kde by policisté provedli základní úkony. Důležité by bylo zjistit totožnost běženců, policisté by ji zjišťovali i pomocí otisků prstů, zjistili by, jestli už někde požádali o azyl nebo jestli tak hodlají učinit v České republice. Policisté během cvičení zadokumentují všechny osoby, jsou připraveny identifikační pásky s přidělenými čísly. Probíhá i osobní prohlídka na přítomnost zbraně. Všechny tyto úkony policisté provádějí na studentech střední policejní školy z Brna.
„Vítám realizaci cvičení VLNA na hranicích České republiky a Rakouska, Česká republika dává jasně najevo, že je bezpečnost státu i jeho občanů jednoznačnou prioritou. Naše státní hranice nebyla, není a nebude děravá jako řecký či italský ementál, evropské i české právo na hranici České republiky platí pro všechny bez výjimky,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.
Do dnešního cvičení na hranicích s Rakouskem se zapojilo celkem 200 policistů a 20 celníků. Podobné cvičení se uskutečnilo na hranicích Česka s Rakouskem už loni v září. Kromě policie se do něj tehdy zapojila i armáda. Loni se ukázalo, že je Česká republika na případný migrační nápor připravená. Ideálního času pro nasazení policie a armády, který činí pět hodin, se ale nepodařilo dosáhnout.
„Byl jsem jako předseda Bezpečnostní rady Jihomoravského kraje informován o typových činnostech, které budou procvičovány a části cvičení se dnes na státní hranici s Rakouskem také zúčastním. Budu připraven k využití výsledků cvičení ve spolupráci Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje s bezpečnostními sbory České republiky. Informaci o jeho výsledcích také projedná ve středu Bezpečnostní rada Jihomoravského kraje,“ sdělil hejtman Michal Hašek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva