Péče o duševní zdraví: Diskuse je lepší než obviňování

04.12.2012 10:11 | Zprávy

Před nedávnem se v Králíkách a nedalekém Jablonném staly tři vraždy spáchané rukou lidí trpících schizofrenií. Dodnes je touto tragickou událostí život v Králíkách poznamenán. Zástupci města proto uspořádali pro širokou veřejnost diskusní setkání „Fakta a mýty o schizofrenii“ a oslovili pracovníky ze sdružení Péče o duševní zdraví, aby se diskuse zúčastnili.

Péče o duševní zdraví: Diskuse je lepší než obviňování
Foto: Péče o duševní zdraví
Popisek: Diskusní setkání „Fakta a mýty o schizofrenii“

Setkání se konalo 21. listopadu za účasti dvaceti místních lidí. Za sdružení Péče o duševní zdraví přijeli besedovat psycholog a zástupce ředitele Mgr. Martin Halíř a sociální pracovnice Vendula Kubíčková z terénního týmu sdružení, který působí na Orlickoústecku.

Debatující zajímalo, zda jde nemocným lidem se schizofrenií pomoci a proč vlastně nejsou všichni v ústavní péči. Padaly i dotazy, kdo je viníkem situace, že duševně nemocný není zaléčený a vlivem své nemoci spáchá násilný čin. Martin Halíř k tomu říká: „Je přirozené, že násilný čin vyvolá u veřejnosti šok a potřebu označit viníka. Následně přichází i názory, že nejlepší prevencí by bylo všechny rizikové osoby izolovat. Takovéhle diskuse jsou proto důležité i kvůli ventilování názorů. Veřejnost základní informace o duševních poruchách má, ale mnohdy nerozumí souvislostem. Nemoc vzniká postupně, schopnost adaptace nemocného ve společnosti se vyvíjí a závisí na mnoha faktorech. Proto ani nejde označit jednoho viníka.“

Každopádně, jak zaznělo v diskusi, by předejití podobným případům pomohla včasné detekce onemocnění a hlavně úzká spolupráce zdravotní a sociální péče se zapojením blízkých osob nemocného. „Je skvělé, když jsou zástupci samosprávy, jako právě ve městě Králíky, otevření těmto debatám a takovéhle akce podporují.“ oceňuje Martin Halíř z Péče o duševní zdraví.

Aktivity sdružení jsou součástí individuálního projektu na sociální služby Pardubického kraje. Je financováno z ESF a státního rozpočtu ČR prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Péče o duševní zdraví

Je nezisková organizace s 16ti letou tradicí v pomoci lidem  s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku a Orlickoústecku. Organizuje akreditované vzdělávací  kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Samostatná organizační jednotka Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem k návratu na běžný trh práce. Pracovní uplatnění nabízí v chráněné kavárně, dílně a obchodu Výměník.

Více na http://www.pdz.cz/ nebo https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

7:31 NP Šumava: Šumavské lesy jsou pestřejší - přibývá stromů velkých dimenzí

Šumavské lesy se mění. Díky bezzásahovosti, ale i jedinečnému přístupu k péči o lesy, prospívají. Zv…